Do tej pory Idea Bank miał w ofercie głównie kredyty inwestycyjne dla określonych grup przedsiębiorców, np. małych deweloperów. W sumie było to 20 różnych produktów, strategia banku zakłada jednak, że docelowo ma się on zajmować kompleksowo finansami przedsiębiorców i poza pożyczkami oferować im inne produkty, np. leasing, a także doradztwo finansowe.

– Na razie skupiamy się na finansowaniu inwestycji, oferując kredyty np. na zakup biura, sklepu, magazynów, maszyn czy samochodów, oraz refinansowanie już dokonanych inwestycji – mówi Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku.

Będą doradzać

W przyszłym tygodniu klienci Idei uzyskają dostęp do swoich rachunków przez internet. Do tej pory było to możliwe tylko przez telefon. W połowie roku rozpocznie się budowa własnej sieci oddziałów, docelowo do końca roku ma ich powstać ok. 30. Poza tym bank chce sprzedawać swoje produkty przez sieć Tax Care, Home Broker, Powszechnego Domu Kredytowego oraz PF Leasing.

– Wspólnie z tymi spółkami będziemy również przygotowywać specjalistyczne produkty dla przedsiębiorców – mówi Jarosław Augustyniak.

Do końca roku Idea Bank chce obsługiwać 20 tys. przedsiębiorców. W przeciwieństwie do banków uniwersalnych Idea nie określa, jakie spółka musi mieć obroty, aby stać się dla niego cennym klietem. Chce za to, żeby rachunek, który założy, był połączeniem jej prywatnych i firmowych finansów. – Chcemy również doradzać przedsiębiorcom, np. jak oszczędzać na emeryturę – mówi Augustyniak.

Pomogą założyć firmę

Bank ma też zamiar pomagać w założeniu firmy. – Wystarczy jeden podpis, a wszystkimi formalnościami zajmą się pracownicy banku – mówi Augustyniak. W dodatku bank sfinansuje taką działalność już na starcie. Tymczasem, żeby dostać kredyt u konkurencji, trzeba wykazać się kilkoma miesiącami działalności na rynku.

Perspektywiczny rynek

Prezes, zapytany o wyniki za ubiegły rok, zapewnia, że bank działający od października 2010 r. od pierwszego miesiąca był rentowny. – Ubiegły rok zakończyliśmy z zyskiem – mówi.

Obecnie suma bilansowa banku wynosi 300 mln zł, depozyty to ponad 160 mln zł, kredyty 180 mln zł, zaś kapitały własne Idei wynoszą ponad 130 mln zł.

Nową spółkę Getin Holdingu analitycy oceniają pozytywnie. – Średnie, a szczególnie małe przedsiębiorstwa to segmenty wciąż słabo zagospodarowane przez banki. Dlatego Idea Bank nie powinien mieć trudności z pozyskiwaniem nowych klientów na tym perspektywicznym rynku – mówi Michał Sobolewski z IDMSA. Poza tym analitycy zwracają uwagę, że szybkie osiągnięcie rentowności spowodowało, że wyniki Idei nie będą ani przez kwartał obciążały wyników całego holdingu.