Bezkonkurencyjna pod względem wysokości oprocentowania jest oferta powstałego pod koniec ubiegłego roku Idea Banku, który znokautował konkurencję stawką 8,05 proc. w skali roku na lokacie dwumiesięcznej. Przedsiębiorcy muszą jednak zdawać sobie sprawę, że prawo do takiego oprocentowania mają dopiero od momentu dostarczenia do banku dokumentów poświadczających prowadzenie przez nich działalności gospodarczej. Do tego czasu będą traktowani przez bank jako osoby fizyczne, dla których oprocentowanie tej samej lokaty wynosi już tylko 4,84 proc. w skali roku. Kolejne minusy to: niska maksymalna kwota lokaty (10 tys. zł) i brak możliwości założenia więcej niż jednego depozytu.

Generalnie jednak lokaty dla przedsiębiorców są oprocentowane gorzej niż depozyty dla osób fizycznych. Najbardziej zyskowną lokatę 1-miesięczną oferuje Toyota Bank (3,9 proc. w skali roku), tymczasem dla klientów indywidualnych najlepsza oferta to 4,51 proc. (według Open Finance).

Podobnie jest z lokatami trzymiesięcznymi – największy, 4,5-proc. zysk przyniesie depozyt dla firm w FM Banku, podczas osobom fizycznym oferuje się już 6,23-proc. stawkę. W przypadku depozytów półrocznych jest to odpowiednio 4,61 proc, oferowane przez Idea Bank firmom i 6,42 dla klientów indywidualnych; rocznych – 5,45 proc. w FM Banku wobec 6,73 proc.

W powyższym porównaniu wzięliśmy pod uwagę stawki brutto dla depozytów indywidualnych, a więc nie uwzględniające podatku Belki. Jeśli chodzi o podatek od zysków, przedsiębiorcy zakładający lokatę dla firm muszą pamiętać, że z naliczonych odsetek będą się rozliczać z fiskusem w inny sposób niż klienci indywidualni. Za tych drugich podatek Belki po zakończeniu lokaty nalicza i odprowadza bank – na ich konto wpływa już pomniejszona kwota. W przypadku przedsiębiorców banki przyjmują, że zysk z firmowych lokat jest ich przychodem, z którego prowadzący działalność mają obowiązek rozliczyć się już we własnym zakresie (według stawek podatku dochodowego).

Z rankingów lokat wynika, że tylko nieliczne banki proponują przedsiębiorcom dzienną kapitalizację odsetek. Co prawda w przypadku firmowych lokat ze względu na brak podatku Belki dzienna kapitalizacja wydaje się już nie mieć znaczenia.

A jednak. Taki sposób naliczania odsetek ma istotne znaczenie – codzienne dopisywane odsetki pracują na ostateczny zysk, który jest większy niż w przypadku lokat, od których odsetki są naliczane dopiero po zakończeniu terminu depozytu.

Tak zwany procent składany ma co prawda tym większe znaczenie, im większa jest kwota lokaty, ale nawet przy tych niższych zrekompensowałby przedsiębiorcom chociaż częściowo mniej atrakcyjne niż dla osób fizycznych stawki oprocentowania.