PKN Orlen wejdzie w tym roku w nowe obszary działalności. Spółka zamierza zainwestować w elektroenergetykę oraz w poszukiwania i wydobycie ropy naftowej i gazu. W budżecie na 2011 roku na inwestycje w tym ostatnim segmencie zarząd zarezerwował 200 mln zł.
Nakłady mogą być jednak większe, bo koncern zamierza na poszukiwania przeznaczyć część pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży udziałów w Polkomtelu. Jacek Krawiec, prezes Orlenu, liczy, że transakcję uda się sfinalizować w czerwcu. – Prowadzimy też analizy nad wydzieleniem z Anwilu linii PCV i nawozów sztucznych i ich osobnej sprzedaży. Zainteresowanie tymi aktywami jest duże – mówi szef koncernu. Spółka zastanawia się też nad możliwością przeprowadzenia kolejnej transakcji sprzedaży puli zapasów obowiązkowych ropy. Dodatkowy zastrzyk gotówki może przynieść też pozbycie się Możejek. Rekomendacja banku Nomura w tej sprawie ma być gotowa w marcu.
PKN zakłada, że rok 2011 będzie intensywny pod względem rozwijania upstreamu: planowane są prace i odwierty poszukiwawcze na wszystkich koncesjach posiadanych przez spółkę. Na przełomie 2011 i 2012 r. wykonany będzie pierwszy odwiert na szelfie łotewskim (wspólnie z Kuwait Energy Company), w drugiej połowie roku planowane są z kolei trzy odwierty na koncesji Sieraków (z PGNiG) i w rejonie lubelskim. Jacek Krawiec deklaruje również, że będą prowadzone prace sejsmiczne, zostaną także wytypowane lokalizacje odwiertów gazu łupkowego. Według spółki pierwszy z nich powinien być wykonany pod koniec tego roku.
Z kolei w III kwartale 2011 r. Orlen ostatecznie zdecyduje, czy zainwestuje w budowę elektrowni gazowo-parowej we Włocławku. To jednak tylko formalność. Koncern w minionym roku uzyskał decyzję o przyłączeniu do sieci energetycznej, a w styczniu tego roku decyzję środowiskową. Teraz spółka zbiera oferty na generalnego wykonawcę. Jak się dowiedzieliśmy, PKN rozmawia z pięcioma firmami. Wykonawca ma być wyłoniony na przełomie III i IV kwartału. Budowa elektrowni o mocy 400–500 MW ma ruszyć w 2012 r. Inwestycja warta 1,5 mld zł ma być gotowa w roku 2014. Orlen wciąż szuka partnera do tego przedsięwzięcia, ale nie wyklucza, że sam je zrealizuje. Przymierza się też budowy drugiego bloku, o mocy do 500 MW, który mógłby powstać w Płocku.
Wczoraj PKN przedstawił wynik za 2010 r. Spółka osiągnęła najlepszy od pięciu lat roczny zysk operacyjny (ponad 3,1 mld zł) oraz netto (2,5 mld zł), a także uzyskała największe w historii łączne wolumeny sprzedaży (ponad 34 mln ton). Koncern zredukował też zadłużenie o 2,5 mld zł.