Niemiecka kanclerz Angela Merkel i francuski prezydent Nicolas Sarkozy ogłosili w piątek w Brukseli zamiar zacieśnienia strefy euro pod nazwą "paktu na rzecz konkurencyjności" przez zbliżanie polityk gospodarczych.

Zdaniem Frattiniego, niemożliwe jest osiągnięcie porozumienia w tej kwestii do przyszłego miesiąca, a więc do wyznaczonego na 24-25 marca szczytu UE i wcześniejszego posiedzenia państw eurogrupy. Według niego pakt wymaga szerszego omówienia, a w dyskusjach - jak zaznaczył - powinny wziąć udział wszystkie kraje członkowskie.

"Są w pakcie kwestie, do których rozwiązania Europa nie dojrzała, na przykład dotyczy to harmonizacji podatków i systemów podatkowych" - podkreślił włoski minister.

"To prawdopodobnie jedna z najbardziej drażliwych spraw. Szczerze mówiąc uważam, iż jest zbyt wcześnie, aby osiągnąć porozumienie choćby w kwestii zasad harmonizacji podatków" - dodał Frattini.

Również Czesi są przeciw harmonizacji systemów podatkowych Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu wiceminister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej uznał, że systemy podatkowe poszczególnych krajów członkowskich powinny pozostać elementem konkurencji gospodarczej.

Frattini i szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg rozmawiali też o tolerancji wobec mniejszości religijnych i etnicznych, odnosząc się do niedawnych wypowiedzi premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

"Europa wielu kultur bez reguł, bez wartości i bez szacunku do fundamentalnych zasad to słaba Europa. To kolejna kwestia, w której od dłuższego czasu zgadzamy się z ministrem Schwarzenbergiem" - powiedział szef włoskiej dyplomacji.