Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) może przekroczyć budżetowy plan 15 mld zł przychodów z tegorocznej prywatyzacji, pod warunkiem stabilności na rynkach finansowych, poinformował minister skarbu Aleksander Grad w środę.

"Plan uzyskania 15 mld zł przychodów z prywatyzacji traktujemy jako absolutne minimum. Wiele wskazuje na to, że możemy uzyskać większe przychody, pod warunkiem stabilności na rynkach finansowych" - powiedział Grad dziennikarzom.

Według ministra, na przychody ma się na pewno złożyć sprzedaż akcji Banku BGŻ, Enei, Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) z koksownią oraz holdingu nieruchomościowego. "Myślę, że będą to też spółki z sektora chemicznego i farmaceutycznego i, mam nadzieję, wpływy z przełożonej z ub. roku sprzedaży akcji Energi" - dodał Grad.

W ub. tygodniu minister zapowiadał, że do debiutów giełdowych BGŻ i JSW może dojść w II kw. tego roku, a holdingu nieruchomościowego - w II półroczu. MSP planowało wcześniej sprzedaż większościowego pakietu grupy energetycznej Enea inwestorowi branżowemu do końca I kw.

Z kolei na sprzedaż 84.19% akcji Energi na rzecz Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) została zablokowana przez Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), ale PGE odwołała się od tej decyzji do sądu. W 2010 r. przychody z prywatyzacji wyniosły 22,04 mld zł, a według podpisanej we wtorek przez prezydenta ustawy budżetowej na 2011 rok, w tym roku mają wynieść 15,00 mld zł.