Sprzedaż produktów z segmentu consumer finance to obecnie jeden z niewielu sposobów, żeby poprawić dochodowość portfela kredytowego. W przypadku Pekao przeważają w nim bowiem dające mniej zarobić kredyty korporacyjne.

– Jeśli Pekao chce poprawić zysk na kapitale, musi się angażować w segment, na którym można osiągnąć tak wysokie marże – mówi Andrzej Powierża z DM Banku Handlowego.

Obecnie w portfelu kredytowym Pekao pożyczki korporacyjne stanowią ponad 50 mld zł, a detaliczne to niewiele więcej niż 30 mld zł. Jeśli więc bank chce poprawić ten stosunek na korzyść detalu, rozwój kredytów gotówkowych jest krokiem we właściwym kierunku.

Bank wziął na celownik pracowników sfery budżetowej, do której adresowana będzie kampania reklamowa. Eksperci nie dziwią się takiemu wyborowi. Osoby zatrudnione w instytucjach publicznych mają stabilne dochody, a na dodatek z badań wynika, że spłacalność pożyczek przez nich zaciągniętych jest wyższa od przeciętnej. Także to, że bank zdecydował się na pożyczki konsumenckie, których jakość jeszcze nie tak dawno spędzała finansistom sen z powiek, nie dziwi analityków.

– Oczekiwane przyspieszenie dynamiki wzrostu PKB oraz poprawiająca się sytuacja na rynku pracy powinny się pozytywnie przełożyć na jakość portfela kredytowego. Stąd też mniejsze ryzyko w przypadku udzielania nowych kredytów, zwłaszcza pracownikom sektora budżetowego – mówi Iza Rokicka z DI BRE.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest to, że pożyczkę mogą otrzymać tylko dotychczasowi klienci oraz osoby, które przy okazji wzięcia kredytu zdecydują się założyć w Pekao konto.

W nowej ofercie oprocentowanie ma wynieść między 14,99 a 15,99 proc. To poniżej średniej rynkowej, która wynosi 20 proc., ale w innych bankach, np. Deutsche Banku, oprocentowanie dla takiego samego produktu zaczyna się od 9,5 proc. Pekao również obniża prowizję. Ma ona wynieść 3 – 4 proc. w zależności od kwoty kredytu i okresu jego spłaty. Przy zaciąganiu pożyczki klienci Pekao mają wybór, czy ją ubezpieczyć, podczas gdy w innych bankach taka polisa jest obowiązkowa.