Pekao SA, drugi największy bank w Polsce, zamierza rozważyć przejęcie Banku Millenium, jeśli ten będzie wystawiony do sprzedaży – powiedziała dzisiaj Alicja Kornasiewicz, prezes banku w Radio PIN.

„Rozpoczniemy analizę (przejęcia), jeśli będzie on (Bank Millenium) na sprzedaż” – cytuje Kornasiewicz agencja Reuters.

Agencja uzyskała w poniedziałek ze źródeł rynkowych informację, że największy portugalski bank notowany na giełdzie, Banco Comercial Portugues, zastanawia się nad sprzedażą polskiego oddziału, Banku Millenium.Zysk netto banku wspiął się w zeszłym roku do 326 mln zł wobec zaledwie 1,5 mln zł, zarobionych w 2009 roku.

Faktyczny zysk jest także większy od kwoty 294,9 mln zł, prognozowanej przez analityków.Wysokość odpisów w Millennium za cały ubiegły rok spadła o 48 proc. do 225,2 mln zł, podczas gdy zysk operacyjny wzrósł o 18 proc. do 1,72 mld zł. Koszty podskoczyły o 6 proc. do 1,08 mld zł, windowane w górę głównie przez podwyżki płac.

Kredytodawca zamierza przeznaczyć na dywidendy od zeszłorocznego zysku kwotę 121,3 mln zł, lub 0,10 zł od akcji, co pozwoli bankowi na „utrzymanie dostatecznej ilości kapitału dla zabezpieczenia szybszego wzrostu kredytów”.