Pojawiły się w Polsce pierwsze internetowe i telewizyjne skupy kruszcu. Oferują szybką i bezpieczną metodę na spieniężenie starej biżuterii. Nie informują tylko, ile wynosi kurs, po jakim skupują kruszec. Tak naprawdę o cenach skupu w ogóle nie informują. Klienci czują się oszukani.
Aby sprzedać biżuterię reklamującym się w telewizjach firmom, trzeba zamówić u nich kuriera, który odbierze złoto, lub specjalną kopertę, do której wrzucimy precjoza. Następnie naszą przesyłkę wyceni firmowy specjalista i po kilku dniach pieniądze znajdą się na naszym koncie.
Na jakiej podstawie wykonywana jest wycena? Tego klient nie wie i nie ma szans się dowiedzieć. – Nie podajemy kursów, bo są one dwa razy dziennie uaktualniane – recytuje formułkę telefonistka na infolinii Gotówka za Złoto TV.
– Nie ma cenników na ich stronach internetowych, nie informują przez telefon. Stanowczo odradzałbym więc korzystania z ich usług – mówi Marek Downar-Zapolski, miejski rzecznik konsumenta ze Słupska, który zwrócił już uwagę na te firmy.
Reklamy skupów złota są jednak zachęcające. „Lekarz zapisał mi zagraniczny lek, który muszę brać. Okazał się bardzo drogi. Nie stać mnie na to. Córka doradziła mi, abym sprzedała swoją starą bransoletkę w Gotówka Za Złoto TV. Ku mojemu zaskoczeniu dostałam aż 3200 złotych” – opowiada starsza kobieta w spocie telewizyjnym.
Gotówka za Złoto TV to jedna z kilku firm, które pojawiły się w ostatnich miesiącach i oferują skup kruszcu za pośrednictwem kuriera oraz internetu. Założył ją Maciej Bukowski, twórca telezakupów Mango, w Sopocie. Złoty Zysk należy do tajemniczej firmy Sigma Response Limited, zarejestrowanej na Wyspie Man.
Naciągnięci klienci ostrzegają się nawzajem na forach: „Sprzedałam pierścionek wielkości obrączki z diamentami i otrzymałam 85 zł. W pierwszy lepszym kantorze ze skupem złota za samo złoto z tego pierścionka dostałabym ok. 200 zł (wiem, bo sprawdzałam). Wysłałam oświadczenie o odstąpieniu od umowy i zwróciłam po kilku dniach od przelewu kasę. Pierścionka nie otrzymam, bo został wg Pana z działu reklamacji stopiony. Ostrzegam wszystkich – firma zaniża wartość przesyłanego złota i jeszcze twierdzi cyt.: że dostali to, czego chcieli, a winny jest klient”.
Do UOKiK wpłynęła pierwsza oficjalna skarga na teleskup. – Dotyczyła Złotego Zysku. Nie była jednak na tyle precyzyjna, aby ustalić, czy spółka mogła dopuścić się praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów – mówi Maciej Chmielowski z urzędu. A kiedy UOKiK dowiedział się, że przedsiębiorca ma swą siedzibę na Wyspie Man, uznał, że nie ma uprawnień do zajęcia się zgodnością z prawem jego działalności.
A rynek skupu złota szybko się rozwija. Polacy mają go sporo w domach. – W latach 70. i 80. masowo skupywaliśmy złoto w Bułgarii i Rumunii jako lokatę. Jest więc z czego drenować rynek – mówi ekspert jednego z funduszy inwestującego w złoto. Sama Gotówka za Złoto TV – jak przyznaje jej właściciel – ma już kilka tysięcy klientów i co miesiąc przybywa jej kilkanaście procent nowych.
Serwisy zapewniają, że działają zgodnie z prawem, a złe opinie, jakie się pojawiają, to wina konkurencji. Gotówka Za Złoto TV zapowiada nawet wszczęcie kroków prawnych przeciwko Złotemu Zyskowi. – Reklamują się podobnie do nas, a to jakaś szemrana firma – mówi Maciej Bukowski. – Nasi prawnicy już zajmują się sprawą – dodaje. Złota Gotówka opublikowała specjalny komunikat, w którym apeluje, by odróżniać ją od nierzetelnych serwisów.
PRAWO
Jak reklamować
Klienci teleskupów złota są chronieni tak samo jak np. klienci transakcji przez internet. Prawo nazywa je umowami zawieranymi na odległość. Od takich umów bez podania przyczyny można odstąpić w ciągu 10 dni. Trzeba złożyć oświadczenie na piśmie. Termin ten liczony jest od dnia wydania rzeczy lub w przypadku umowy na świadczenie usług – od dnia jej zawarcia. Wystarczy, że przed upływem tego terminu konsument wyśle oświadczenie o odstąpieniu od umowy.