Wartość transakcji nie jest podana. Według piątkowych gazet, m.in. Parkietu i Rzeczpospolitej, zakup ENS kosztował Kulczyka ok. 300 mln zł.

Zdaniem prezesa zarządu Kulczyk Investments Dariusza Mioduskiego, kupno najlepszej elektrowni gazowej w Polsce jest kolejnym krokiem w realizacji strategii firmy - budowy grupy energetycznej. "Grupy zarządzającej zrównoważonym portfelem wytwórczym opartym na polskim węglu i gazie" - dodał.

PAP nie udało się skontaktować z zarządem ENS.

Elektrociepłownia Nowa Sarzyna jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce elektrociepłowni gazowych, produkuje w układzie skojarzonym energię elektryczną i cieplną. Całkowita moc wytwórcza elektrowni wynosi 116 megawatów energii elektrycznej oraz 70 MW energii cieplnej.

Jest pierwszą w kraju elektrociepłownią gazową wybudowaną jako tzw. green field project. Działa od czerwca 2000 r. Udział zakładu w polskim rynku produkcji energii elektrycznej wynosi około 0,5 proc.

Spółka ma trzech odbiorców: Mercuria Energy Trading, Zakłady Chemiczne "Organika-Sarzyna" oraz Zakład Gospodarki Komunalnej Nowa Sarzyna, który dostarcza energię dla mieszkańców Nowej Sarzyny.

Jak powiedział PAP burmistrz Nowej Sarzyny Jerzy Paul, miasto nie było informowane o zmianie właściciela ENS. "Dowiedziałem się o tym z mediów. Mam nadzieję, że współpraca z nowym inwestorem będzie układać się dobrze i przejęcie firmy przez pana Kulczyka nie wpłynie na podniesienie cen energii" - dodał.

Od 2006 roku właścicielem ENS jest spółka AEI, działająca w sektorze energetycznym na rynkach wschodzących m.in. w Ameryce Łacińskiej, Europie i Azji.

Transakcja kupna przez Kulczyk Investments ENS zostanie dokończona po uzyskaniu przez spółkę potrzebnego zezwolenia od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.