PGE Polska Grupa Energetyczna żegna się z Autostradą Wielkopolską SA. Energetyczny gigant szuka chętnych zarówno na swoje udziały w spółce, jak i na kupione w 2000 r. obligacje.
Autostrada Wielkopolska wybudowała i zarządza autostradą A2 z Konina do Nowego Tomyśla. Wartość bilansowa obligacji AWSA należących do PGE wynosiła we wrześniu 2010 r. 243 mln zł, a akcji 115 mln zł.
– PGE Polska Grupa Energetyczna wysłała do udziałowców spółki zaproszenie do rozpoczęcia rozmów na temat warunków ewentualnej transakcji – potwierdza biuro prasowe spółki. – Transakcję zbycia udziałów oraz obligacji mamy zamiar przeprowadzić w najbliższych miesiącach – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.
Marta Wysocka, rzeczniczka Kulczyk Holding, głównego akcjonariusza Autostrady Wielkopolskiej z blisko 24-proc. udziałem, nie komentuje sprawy. Udziałowcami spółki AWSA są również inwestorzy polscy i zagraniczni. Blisko 20-proc. pakiet ma Meridiam Infrastructure, fundusz zajmujący się projektami infrastrukturalnymi. 10 proc. ma austriacki koncern budowlany Strabag. Ponad 9 proc. jest w rękach KWM Investment, ok. 5,3 proc. należy do BZ WBK, 4,8 proc. ma Warta i 3 proc. Egis Projects.
Według naszych informacji oferta PGE pozostała na razie bez odzewu. PGE zakłada jednak, że ze sprzedaży swoich aktywów otrzyma co najmniej 500 mln zł, a w optymistycznym scenariuszu nawet 600 mln zł. – Transakcja w tych granicach dałaby tyle uwolnionej gotówki i dodatkowo 100 – 200 mln zł jednorazowego zysku – mówi jeden z analityków.
Słabe zainteresowanie akcjonariuszy może wynikać z niepewności co do finału konfliktu Ministerstwa Infrastruktury z zarządcą autostrady. Resort domaga się od koncesjonariusza zwrotu nadpłat za przejazdy ciężarówek A2. Chodzi o blisko miliard złotych. Spółka nie zgadza się z wyliczeniami ministerstwa i skierowała sprawę do sądu arbitrażowego. Dopóki sprawa nie zostanie rozstrzygnięta, PGE może mieć kłopot z pozbyciem się akcji spółki obciążonej ryzykiem zwrotu gigantycznej kwoty.
PGE już w ubiegłym roku zapowiedziała, że będzie pozbywać się aktywów niezwiązanych z główną działalnością spółki. Na razie efekty są mizerne. Właśnie upadła sprzedaż Exatela. Rynek z tą transakcją wiąże dymisję Wojciecha Topolnickiego, wiceprezesa PGE.
Analitycy ING Securities szacowali, że księgowa wartość aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością spółki wynosi 2,2 mld zł, a ich wartość rynkowa jest nawet dwukrotnie większa i sięga 4 mld zł.