Olszyna w powiecie lubańskim łapie drugi oddech. 6-go stycznia tego roku zainaugurowała tam działalność nowa fabryka Spółki Novostrat. Zakład będzie produkował piankę polietylenową, wykorzystywaną do ociepleń, wygłuszeń, w przemyśle opakowaniowym, a także przy układaniu paneli podłogowych.

Cała produkcja ma być eksportowana na zachód Europy, m.in. do Francji i Niemiec. Novostrat ma już swoje fabryki także we Francji, Irlandii i w Polsce, w Pabianicach, gdzie produkuje opakowania dla komputerowego potentata firmy Dell. Henryk Arciszewski, wiceprezes spółki cytowany przez serwis PAIiIZ zapewnia, że wybór Olszyny to dobrze przemyślana inwestycja, a miasto wygrało z innymi lokalizacjami dzięki swojemu położeniu blisko granicy z Niemcami i Czechami. - To będzie nasz największy i w ogóle największy zakład produkujący piankę polietylenową w Europie.

Żaden z naszych konkurentów nie ma tak dużej fabryki. I właśnie skala produkcji, którą chcemy uruchomić w Olszynie sprawia, że ten biznes będzie dla nas opłacalny - tłumaczy Henryk Arciszewski. W podobny sposób ocenia inwestycję Francuz Lionel Junique, założyciel i prezes Spółki Novostrat. - Znaleźliśmy tę fabrykę w Olszynie, zobaczyliśmy, że jest tu bardzo dobra lokalizacja i postanowiliśmy zainwestować, chociaż budynki, które kupiliśmy, wymagały i wciąż jeszcze wymagają wiele nakładów na remonty i adaptacje - mówi Junique.

Novostrat kupił zabudowania i teren po dawnym zakładzie produkcyjnym nr 2 należącym do upadłych 2 lata temu Olszyńskich Fabryk Mebli. Pracę straciło wtedy blisko 360 osób. Teraz, dzięki inwestycji spółki Novostrat, wszyscy ci ludzie mogą odzyskać pracę i dostać drugą szansę na normalne życie. - W fabryce znalazło już zatrudnienie ok. 40 osób, ale to dlatego, że na razie trwa rozruch - wyjaśnia Leszek Leśko, burmistrz Olszyny.

Docelowo zakład w Olszynie ma zatrudniać nawet 300 osób. Stanie się to wtedy, gdy uruchomione zostaną już wszystkie maszyny produkujące piankę.Projekt firmy Novostrat realizowany jest w Polsce przy wsparciu Polskiej Agencji Informacji i  Inwestycji Zagranicznych.