Jak poinformowała firma PwC, w ubiegłym roku łączna liczba ofert przeprowadzonych w Warszawie wyniosła 112, a ich wartość ponad 3,8 mld euro. Największą ofertą była sprzedaż akcji warszawskiej GPW o wartości 307 mln euro. "Była to jednocześnie trzecia największa oferta w całym 2010 r. po PZU i Tauron Polska Energia" - napisano.

Z raportu PwC wynika, że łączna wartość ofert publicznych na rynkach europejskich od października do grudnia 2010 r. wyniosła ponad 10 mld euro, z czego największa część przypadła giełdzie londyńskiej - 3,6 mld euro.

W ostatnim kwartale ub.r. na londyńskim i warszawskim parkiecie odbyło się odpowiednio: 49 oraz 40 ze 130 debiutów giełdowych w całej Europie.

"2010 rok to niezwykle udany i rozwojowy okres dla polskiego rynku pierwotnego. W pierwszej połowie roku byliśmy świadkami rekordowych ofert PZU i Tauron Polska Energia, a w minionym kwartale najważniejszym wydarzeniem był bez wątpienia debiut GPW" - zaznaczył cytowany w raporcie Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Zdaniem wiceprezesa PwC Jacka Sochy, w pierwszym kwartale 2011 r. należy oczekiwać mniejszej liczby debiutów. Socha ocenił jednak perspektywy na cały 2011 rok jako "bardzo dobre". "Zgodnie z zapowiedziami rządu planowane są oferty prywatyzacyjne kilku dużych spółek, wśród nich Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Węglokoksu. Należy też oczekiwać, że kolejne zagraniczne podmioty będą wprowadzać swoje akcje na GPW, dzięki czemu Warszawa powinna utrzymać wiodącą pozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej" - dodał Socha.