"Dzisiaj giełda w dniu jej prywatyzacji jest symbolem wolnej decyzji ludzi, ale także symbolem polskiej dumy i gospodarki, która przez te 20 lat zrobiła tyle kroków naprzód, ile właśnie giełda" - powiedział premier. Dodał, że giełda stała się w nowoczesnej Polce symbolem wolności, a nie jak chcieli ideolodzy poprzedniej epoki - symbolem wyzysku.

Tusk podkreślił, że wiele miesięcy temu podjęto bardzo ważną decyzję. "Giełda warszawska pozostanie nadal giełdą warszawską. (...) wielu Polaków stanie się współwłaścicielami giełdy i za tą decyzją idą także nasze przekonania i nasza wiara, że giełda będzie coraz istotniejszym centrum finansowym w skali regionalnej" - zaznaczył.

Szef rządu przyznał, że ponad 20 lat temu niewiele osób w Polsce wierzyło, że taka instytucja jak giełda w ogóle powstanie. "Wśród tych osób, które wierzyły, że w Polsce powstanie wolny rynek, a wraz z nim instytucje charakterystyczne dla gospodarki kapitalistycznej (...) niewiele wiedziało, o co chodzi z tą giełdą. Ja zaliczałem się do tej grupy ludzi, którzy wierzyli, że to jest potrzebne, ale nie mieli kompletnie pojęcia, o co chodzi" - powiedział premier.

Tusk przypomniał, że w 1991 r., pierwszego dnia notowań na GPW, obroty sięgnęły "gigantycznej" kwoty 2 tys. dol., a spółek było pięć.

"Wczoraj, jeśli dobrze pamiętam (...), osiągnęliśmy 600 mln dolarów obrotu. To pokazuje, jak ważną instytucją okazała się giełda i jak genialnym i prostym pomysłem na życie ludzi, krajów, narodów, przedsiębiorstw jest wolny rynek, konkurencja i instytucje, które wyznaczają najwyższe standardy" - podsumował premier.

Kurs akcji GPW wzrósł na otwarciu o 18,02 proc.

Kurs akcji Giełdy Papierów Wartościowych wzrósł we wtorek na otwarciu, w pierwszym dniu notowań, o 18,02 proc. - do 50,75 zł. Około godz. 11.50 kurs wzrósł o 22,67 proc. do 52,75 zł.

Inwestorzy indywidualni złożyli ponad 323 tys. zapisów na łączną liczbę ok. 30,9 mln walorów. Popyt na akcje GPW wśród inwestorów instytucjonalnych był ponad 25-krotnie wyższy niż liczba oferowanych im akcji.