Wśród najważniejszych inwestycji, realizowanych w najbliższych latach, będzie budowa nowych płyt postojowych (ogłoszono już przetarg na ich wykonawcę) oraz budowa nowej drogi startowej (wybrano jej projektanta). W listopadzie ubiegłego roku rozpoczął się remont hangaru technicznego, ogłoszono też przetarg na wykonawcę nowego hangaru, o powierzchni 6,4 tys. m kw.

Aktualna powierzchnia płyt postojowych MPL Katowice wynosi 80 tys. m kw. W tym roku ruszy budowa nowej płyty wraz z niezbędną infrastrukturą o powierzchni ok. 149 tys. m kw. Powstanie też najnowocześniejszy w Polsce hangar techniczny do obsługi dwóch samolotów wielkości Airbusa A320 lub Boeinga 737. Rozpocznie się projektowanie nowej drogi startowej - pierwszy samolot ma na niej wylądować najpóźniej w pierwszym kwartale 2015 r.

Według wcześniejszych informacji, łączny koszt inwestycji realizowanych w MPL Katowice wyniesie ponad pól miliarda złotych w ciągu najbliższych kilku lat. Przedstawiciele portu spodziewają się, że w kolejnych latach liczba pasażerów korzystających z podkatowickiego lotniska nadal będzie rosnąć, choć raczej nie będzie to już - jak kilka lat temu - skokowy wzrost.

W ubiegłym roku na lotnisku w Pyrzowicach odprawiono 2 mln 403 tys. 253 pasażerów

W ubiegłym roku na lotnisku w Pyrzowicach odprawiono 2 mln 403 tys. 253 pasażerów, o 38 tys. 640 więcej niż rok wcześniej. Oznacza to wzrost o ponad 1,6 proc. i - jak mówią przedstawiciele lotniska - powrót na ścieżkę wzrostu, po kryzysowym dla przewozów lotniczych roku 2009. Ciągle jednak pasażerów jest mniej niż w rekordowym dla portu roku 2008, kiedy odprawiono tu ponad 2 mln 427 tys. osób.

"Kryzys został przełamany, nie ma jednak podstaw do hurraoptymizmu. W tym roku spodziewamy się wzrostu liczby pasażerów, ale trudno oczekiwać, by miał on skokowy charakter" - ocenił w poniedziałek rzecznik portu, Cezary Orzech, według którego w tym roku można spodziewać się na pyrzowickim lotnisku ok. 2,5 mln osób.