Ofertę dla firm wprowadził właśnie Home Broker. Spółka zapowiada, że w przyszłym roku będzie współpracowała z Idea Bankiem i wprowadzi do swojej sieci produkty z jego oferty, m.in. kredyt dla deweloperów. Pożyczka, której maksymalna wysokość będzie mogła wynosić 2,8 mln zł, jest skierowana do niewielkich firm, które chcą budować nieruchomości. Doradca Home Brokera pomoże przedsiębiorcy zbudować biznesplan, a zajmie się też doradztwem.

Pomogą znaleźć kupców

– Jesteśmy w stanie doradzić klientowi, jakie rozwiązania wybrać, żeby potem nie mieć problemu ze sprzedażą inwestycji – mówi Damian Milibrand, prezes Home Broker S.A.

Doradcy pomogą też znaleźć nabywców na nieruchomości. Home Broker chce się skupić na sprzedaży kredytów dla MSP głównie jednego banku. Chociaż ma podpisane umowy z PKO BP, MultiBankiem i BZ WBK, przyznaje, że niewielu klientów pyta o ich ofertę.

– Oferujemy standardowe produkty Idea Banku, dzięki którym przedsiębiorca może kupić np. nieruchomość, w której będzie miała siedzibę jego firma – mówi Aleksandra Łukasiewicz, prezes HB Doradcy Finansowi

Spółka nie chce ujawniać, ile kredytów planuje sprzedać w przyszłym roku. Zakłada jednak, że co piąty kredyt, w którego udzieleniu będzie pośredniczyła, zostanie skierowany do przedsiębiorców.

Zdobywać finansowanie dla małych firm chcą również właściciele Gold Finance. Po Nowym Roku ruszą z nową spółką. Na razie nie ujawniają ani jej nazwy, ani skali działalności. Wiadomo jedynie, że ma ona zajmować się pomocą w przygotowaniu dokumentacji, której będzie wymagał od kredytobiorcy bank. W praktyce oznacza to, że doradcy będą np. przygotowywać biznes-plany.

Doradcy tylko dla firm

W Gold Finance ma się wkrótce sporo zmienić. W przyszłym roku we wszystkich oddziałach pojawią się doradcy, którzy będą zajmowali się wyłącznie klientami firmowymi. Spółka chce sprzedawać kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie ma podpisane umowy z FM Bankiem, BZ WBK i PKO BP. Docelowo z tego typu działalności ma pochodzić ok. 10 proc. przychodów.

Produkty dla małych firm sprzedaje również Aspiro, sieć pośredników należąca do BRE Banku. Ma w ofercie m.in. karty, konta, kredyty inwestycyjne i leasing, nie tylko z oferty BRE Banku, lecz także innych instytucji finansowych.