Dzięki temu, że zabezpieczeniem pożyczki jest nieruchomość, jej oprocentowanie jest najczęściej dwa razy niższe niż kredytów gotówkowych i wynosi 7 – 10 proc.

1 Nieruchomość powinna być nieobciążona

Podstawowym warunkiem uzyskania w banku pożyczki hipotecznej jest posiadanie nieruchomości, której hipoteka nie jest obciążona innymi zobowiązaniami. W stosunku do wartości nieruchomości kwota pożyczki musi być znacznie niższa niż kredytu hipotecznego. W BPH i Allianz Banku maksymalna kwota nie może przekroczyć połowy wartości zabezpieczenia hipotecznego. Najczęściej jednak maksymalnie nie przekracza 60 – 70 proc. wartości nieruchomości. Podobnie jak przy kredytach hipotecznych, jeśli chcemy spłacić całe zadłużenie przed czasem, w ciągu pierwszych 2 – 3 lat, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia karnych odsetek. Najczęściej wynoszą one 2 – 3 proc. kwoty pożyczki.

2 Tylko większe kwoty

W kilku instytucjach o pożyczkę hipoteczną można się starać dopiero, gdy jej kwota przekracza 80 tys. zł. Są jednak też banki, w których ten limit wynosi 10 – 20 tys. zł. Można znaleźć również takie, w których nie ma żadnych ograniczeń. To jednak nie oznacza, że warto brać pożyczkę na kilkaset czy kilka tysięcy złotych. Procedura związana z pożyczką hipoteczną jest identyczna jak przy kredycie hipotecznym i może trwać ok. miesiąca, więc na pewno nie jest to szybki pieniądz. Trzeba też zapłacić za wycenę nieruchomości, za dokonanie wpisu w księdze hipotecznej, za dodatkowe ubezpieczenie pożyczki do czasu jego uzyskania i ubezpieczenie na życie. – Minimalna kwota pożyczki hipotecznej nie powinna być mniejsza niż 5 tys. zł. Przy mniejszych kwotach lepiej poszukać taniego kredytu gotówkowego – mówi Marcin Krasoń z Open Finance.

3 Uwaga na dodatkowe koszty

Poszukiwania pożyczki hipotecznej najlepiej rozpocząć od banku, w którym mamy już konto. Wówczas można liczyć na to, że bank zastosuje niższą marżę lub nie pobierze prowizji. Bez cross-sellu, czyli dla klienta z ulicy, który nie zakłada w banku rachunku, prowizja może dochodzić do 3 proc. Najczęściej tę opłatę można rozłożyć na raty. Marże pożyczek hipotecznych są wyższe niż przy kredytach hipotecznych. Najczęściej wynoszą 2 – 4 proc., choć np. w Getin Banku aż 5,5 – 6 proc.