Nie opłaca się zaciągać pożyczek hipotecznych, na małe kwoty. Jeżeli potrzebujemy kilku tysięcy złotych, lepiej wziąć pożyczkę gotówkową.
O ile marże kredytów hipotecznych spadają nieprzerwanie od prawie roku, o tyle pożyczki hipoteczne tanieją zdecydowanie wolniej. – Przy kredytach marża bankowa wynosi średnio 1,5 – 1,8 proc. Przy pożyczkach hipotecznych na pewno jest dwa razy wyższa – mówi Aleksandra Łukasiewicz z Home Brokera. I to mimo że zabezpieczenie w obu wypadkach jest takie samo – nieruchomość.
– Zwiększa się różnica między pożyczkami a kredytami hipotecznymi. Marże przy pożyczkach w zasadzie stoją w miejscu, a marże kredytów mieszkaniowych cały czas są obniżane – dodaje Agnieszka Nachyła z Kredyt Banku.

Większe ryzyko

Przy pożyczce hipotecznej w wysokości 150 tys. zł na 15 lat (wartość zabezpieczenia to 400 tys. zł) najtańszą ofertę ma obecnie Deutsche Bank. Jeśli klient ma w banku ROR i kartę płatniczą, marża wynosi 2,4 proc. Trzeba jednak zapłacić 3 proc. prowizji. W Millennium przy takich samych parametrach marża przekracza 3 proc., ale prowizja jest niższa, bo wynosi 2 proc. W instytucjach, które pobierają jeszcze wyższe marże, można całkowicie uniknąć płacenia prowizji. Tak jest w Getin Noble Banku, w którym marża pożyczki hipotecznej to aż 5,5 proc. Dodając do tego wskaźnik rynku międzybankowego, czyli WIBOR, oprocentowanie pożyczki hipotecznej wzrasta do prawie 10 proc.
Bankowcy tłumaczą, że pożyczki są spłacane znacznie mniej regularnie niż kredyty mieszkaniowe, więc muszą pobierać wyższe opłaty. Czasem jednak ich oprocentowanie można porównać z kredytami gotówkowymi.
– Na rynku można znaleźć kredyty gotówkowe z oprocentowaniem nominalnym w granicach 10 proc., a nawet mniej, dla klientów banku z dobrą historią kredytową – mówi Aleksandra Łukasiewicz.
Najczęściej jednak kredyty gotówkowe są dużo droższe, a ich oprocentowanie przekracza 15 proc. Mając odpowiednią zdolność kredytową, można je jednak uzyskać stosunkowo szybko. Procedury związane z uzyskaniem pożyczki hipotecznej są takie same jak przy kredytach hipotecznych, więc obok zaświadczenia o zarobkach trzeba często dostarczyć wycenę nieruchomości i odpis z księgi wieczystej.

Wysokie kwoty

– Nie opłaca się brać pożyczki hipotecznej na 5 tys. zł. Jest ona opłacalna przy większych kwotach, bo procedura jej uzyskania trwa blisko miesiąc. Jeśli potrzebujemy kilka tysięcy złotych, lepiej poszukać taniej pożyczki gotówkowej – radzi Aleksandra Łukasiewicz. Nic dziwnego, że banki udzielają niewiele pożyczek hipotecznych. – Ich udział w sprzedaży produktów hipotecznych jest na poziomie 5 proc. – mówi Wojciech Sury z Getin Noble Banku.
– W Kredyt Banku takich pożyczek jest jeszcze mniej, bo na pewno poniżej 5 proc. – dodaje Agnieszka Nachała.
W wielu bankach obowiązują ograniczenia dotyczące maksymalnej kwoty pożyczki hipotecznej. W BGŻ i BZ WBK ten limit wynosi 500 tys. zł, a w MultiBanku 300 tys. zł.