– Cykl podwyżek stóp prawdopodobnie rozpocznie się w pierwszych miesiącach 2011 roku i dlatego banki promują długoterminowe lokaty. Zebrane w ten sposób środki zapewnią instytucjom finansowym relatywnie niedrogie finansowanie w perspektywie kolejnych miesięcy – mówi Michał Sadrak z Open Finance.

5 proc. na rok

W tym miesiącu dwuletnią lokatę – z dzienną kapitalizacją odsetek – zaproponował Deutsche Bank. W listopadzie na taki krok zdecydowały się też Eurobank i Getin Bank w swoim oddziale internetowym. 18-miesięczny depozyt zaproponował też Lukas Bank.

Na najlepszych lokatach dwuletnich, przy dziennej kapitalizacji odsetek, można obecnie zarobić nieco ponad 5 proc.

– Jeszcze na początku tego roku żaden z banków nie udostępniał dwuletniej lokaty z codzienną kapitalizacją. Teraz taką ofertę ma już 9 instytucji finansowych – mówi Michał Sadrak.

Najlepsze tradycyjne depozyty, które podlegają opodatkowaniu, dadzą w przyszłym roku zarobić maksymalnie 4,5 – 4,8 proc. Zdecydowana większość długich depozytów ma oprocentowanie stałe, więc inwestor, który dzisiaj założy taką lokatę, po spodziewanej podwyżce stóp procentowych w banku centralnym będzie dostawał relatywnie mniej niż ci, którzy poczekają z depozytami. Jedynym bankiem, który ma w ofercie długoterminowe lokaty z wysokim i do tego zmiennym oprocentowaniem, jest Meritum Bank.

– Proponujemy depozyt z dzienną kapitalizacją, ale z oprocentowaniem uzależnionym od zmiennej stopy rynku międzybankowego, czyli 6-miesięcznego WIBOR, powiększonego o marżę, która w przypadku depozytu na 24 miesiące wynosi 1 pkt proc., a w przypadku lokaty 3-letniej 1,1 pkt proc. – mówi Piotr Stankiewicz z Meritum Banku.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze stawki WIBOR, oprocentowanie dwuletniej lokaty w Meritum wynosi 5,15 proc. Na dodatek oszczędzający mają szansę na wzrost oprocentowania, gdy wzrosną stawki rynku międzybankowego po podwyżce stóp procentowych w NBP.

– Tylko długie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem mają obecnie sens – mówi Michał Sadrak.

Depozyt na 3 lata

Najniższe oprocentowanie dwuletniego depozytu proponuje Pekao – wynosi ono poniżej 2 proc. Po zapłaceniu podatku inwestor zarobi niewiele ponad 1,5 proc. Biorąc pod uwagę prognozowaną wysokość przyszłorocznej inflacji, taki depozyt niemal na pewno przyniesie realne straty.

W bankach pojawiły się też oferty depozytów na 3 lata. Obok wspomnianego Meritum Banku najwyższe oprocentowanie, rzędu 4 – 5 proc, proponują AIG Bank, Toyota Bank, BPH i Euro Bank.