Zwykle lokaty terminowe z kapitalizacją na koniec okresu depozytu objęte są podatkiem od zysków kapitałowych (tzw. „podatek Belki”) wynoszący 19%. Istnieją jednak tzw. lokaty antybelkowe, które pozwalają nam ominąć ten przykry obowiązek. Dzięki niskiej kwocie lokaty i dziennej kapitalizacji odsetek nie przekraczają limitu zysku kapitałowego objętego podatkiem. W jaki sposób efektywnie korzystać z takich depozytów i w których bankach jest to najkorzystniejsze – postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Każdy z nas może skorzystać z produktów oszczędnościowych, których konstrukcja umożliwi ominięcie tego podatku, a tym samym pozwoli nam na osiągniecie wyższego zwrotu z inwestycji.

Na czym polega fenomen lokaty antybelkowej?

Lokata antybelkowa, jak wskazuje jej nazwa, pozwala ominąć wymóg zapłacenia 19% od zysków kapitałowych. Według ustawy zysk do 2 zł 49 groszy nie jest objęty podatkiem. Dlatego bankowcy zdecydowali się tworzyć lokaty, w których zysk nie przekraczałby 2,49 zł – a przy kapitalizacji dziennej, odpowiedniej kwocie kapitału i oprocentowaniu jest to możliwe.

Szybki zysk 7% na 2 miesiące, bez "podatku Belki". Bez wychodzenia z domu

Jakie są korzyści z dziennej kapitalizacji?

Przede wszystkim w większości przypadków nie zapłacimy podatku od naszych zysków – czyli zarobimy na starcie o 19% więcej niż na zwykłej lokacie. Reklamując lokaty z kapitalizacją dzienną, banki informują, ile zarobilibyśmy na porównywalnej lokacie terminowej z naliczaniem odsetek na koniec okresu depozytu. Dla przykładu na najwyżej oprocentowanej „Lokacie na start” Getin Banku oprocentowanej 5,64% - zarobimy w przybliżeniu tyle, co na lokacie terminowej z oprocentowaniem 7% z kapitalizacją na koniec okresu depozytu.

Co więcej, mimo ograniczeń wysokości kwot deponowanych, większość banków pozwala nam założyć kilka lokat równocześnie, dzięki czemu nasze środki będą mogły w pełni „procentować”. Taką możliwość daje np. Meritum Bank – możemy założyć dowolną ilość lokat Meritum Zysku w Internecie, jak i każdej innej lokaty z dzienną kapitalizacją w tym banku.

Ranking lokat - porównaj i załóż najlepszą dostępną lokatę przez internet

Najlepsze oferty lokat z codziennymi odsetkami

Zdecydowanie najlepsze oferty lokat z dzienną kapitalizacją mają cztery banki: Getin Bank, FM Bank, Meritum Bank i Allianz Bank . Najwyżej oprocentowane lokaty z dzienną kapitalizacją proponuje Getin Bank. Pierwsze miejsce z wynikiem 5,64% w skali roku (co odpowiada 7% na standardowej lokacie) zajęła Lokata na start. Co ważne lokaty Getin Banku można założyć tylko przez Internet. Wysoko oprocentowane są również oferty z rocznym okresem umowy depozytu. Jeśli możemy sobie pozwolić na dłuższy okres depozytu, zyskujemy dodatkowo.

Najlepsze oferty lokat z dzienną kapitalizacją odsetek (kwota 5000 zł)
Lp.Nazwa lokaty (nazwa banku)Oprocentowanie nominalne (w %)Porównywalne oprocentowanie lokat z kapitalizacją na koniec okresu depozytu (w %)Okres depozytu (w miesiącach)
1Lokata na start (Getin Bank)5,647,002
2Lokata Codzienna (Getin Bank)5,256,6512
3Lokata Internetowa z dzienną kapitalizacją (Meritum Bank)5,106,4612
4Allianz lokata z codziennym zyskiem (Allianz Bank)5,066,4112
5FM Lokata z kapitalizacją dzienną (FM Bank)5,006,3312
6Lokata Pracowita z dzienną kapitalizacją (BPH)4,806,0712
7lokata z kapitalizacją dzienną (eurobank)4,305,409
8Lokata eConstans (Kredyt Bank)4,295,306
9Lokata Poranna (Lukas Bank)4,105,065
10Dobolokata (Inteligo)4,105,066

Dzienna kapitalizacja – to się opłaca

Podsumowując – oferty z dzienną kapitalizacją odsetek stają się powoli standardem na naszym rynku bankowym. Nieopodatkowane, przynoszą dużo wyższe zyski niż lokaty tradycyjne. Niektóre oferty wyróżniają się na tle innych, np. Lokata Internetowa z kapitalizacją dzienną Meritum Banku czy wspomniana Lokata na Start Getin Banku. Zwykle istnieje ograniczenie dla wysokości kwot depozytu w granicach od 10 000 do 20 000 zł - banki wychodzą jednak swoim klientom naprzeciw, proponując otwieranie kilku lokat jednocześnie. Jest to w tej chwili jedna z najbardziej opłacalnych form oszczędzania przy założeniu bezpiecznego inwestowania kapitału.

Marcin Cieszyński