Kartą przedpłaconą, podobnie jak każdą inną płatniczą, można regulować rachunki we wszystkich sklepach i punktach usługo- wych, przy czym jest ona na okaziciela.

Aby dostać kartę, nie trzeba być klientem banku. W ING Banku Śląskim karta wydana maksymalnie na 3 lata kosztuje 15 lub 20 zł z wybranym wizerunkiem. Wyciągając gotówkę z bankomatu nienależącego do ING, z karty zostanie ściągnięte 5 zł. Taką kartą nie można dokonywać płatności internetowych.

Płatności w sieci są możliwe za pomocą kart BZ WBK. Bank emituje ich trzy rodzaje. Są ważne maksymalnie przez 2 lata. – Najtańsza, upominkowa Visa Electron kosztuje 5 zł, a jeśli chcemy, by była zabezpieczona chipem, to 10 zł. Nie ma jednak możliwości wypłacania gotówki z bankomatu ani doładowania jej później – mówi Jarosław Sadowski z Expandera. Takie możliwości daje karta kosztująca 15 zł. Za wypłatę z bankomatu zawsze płaci się 5 zł. Jeśli dodatkowo karta ma mieć funkcje zbliżeniową (do drobnych płatności do 50 zł), to zapłacimy za nią 20 zł.

Karty przedpłacone, ale dla wybranych klientów, emitowane są często we współpracy z klubami sportowymi. Mają takie fani Lechii Gdańsk, Lecha Poznań i GKS Bełchatów. W piątek BRE Bank podpisał z Koroną Kielce umowę o emisji kolejnej takiej karty.

– Będą w kolorze i z logo klubu oraz ze zdjęciem posiadacza. Będą miały funkcję zbliżeniową i będzie można nimi płacić także za granicą – mówi Dariusz Nalepa, dyrektor departamentu bankowości transakcyjnej BRE Banku.

Niektóre banki udostępniają klientom specjalne karty przedpłacone tylko do płatności internetowych. – Wiele osób boi się płacić w internecie kartą kredytową i dla nich jest ten produkt. Są one w ofercie ING, mBanku i MultiBanku – mówi Jaroslaw Sadowski.

Takich kart przedpłaconych nie można jednak nikomu podarować. Podarunkiem od pracodawcy mogą być natomiast karty wydawane przez PKO BP, Citi Handlowy i BRE. W Citi w tym roku w ramach promocji taka karta kosztuje 3 zł (normalnie 6 zł). W PKO BP karta przedpłacona wydawana pracodawcy kosztuje od 8 do 15 zł, a w BRE od 5 do 15 zł.

PRAWO

Karta od pracodawcy

Otrzymane przez pracowników świadczenie pieniężne w postaci karty do kwoty 380 zł jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile środki te są przekazane w związku z finansowaniem działalności socjalnej i są sfinansowane w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych.