Przed świętami banki odnotowują wzrost liczby udzielanych pożyczek.

– Co czwarty kredyt gotówkowy udzielony na okres do dwóch lat to pożyczka świąteczna – mówi Wojciech Sury z Getin Noble Banku.

– Zainteresowanie kredytami w okresie przedświątecznym rośnie o blisko 30 proc. – potwierdza Monika Kuligowska, dyrektor departamentu rozwoju produktów w BNP Paribas Fortis.

Wspólnie z Home Brokerem sprawdziliśmy, czym dzisiaj kuszą klientów banki. Czasem pożyczki świąteczne od zwykłych kredytów gotówkowych odróżnia tylko jakiś gadżet. W ING Banku Śląskim jest to książka kucharska, a w BZ WBK – płatnicza karta pre-paid (przedpłacona).

– Warunkiem uzyskania karty doładowanej na 50 zł jest wzięcie kredytu gotówkowego w wysokości co najmniej 3 tys. zł – mówi Alina Stachowiak z BZ WBK.

Banki często przygotowują także specjalne promocje dla stałych klientów. Od dzisiaj w BPS klient, który ma konto od ponad trzech miesięcy i zdecyduje się na wzięcie pożyczki, nie zapłaci od niej prowizji. Osoby niebędące klientami, które zdecydują się na założenie rachunku przy okazji wzięcia kredytu, zapłacą tylko 1 proc. prowizji (standardowa stawka to 3 – 4 proc.). W Lukas Banku podobnie – osoba, która od ponad kwartału ma konto zasilane kwotą co najmniej 800 zł miesięcznie, przy kredycie nie zapłaci prowizji (zwykle sięga ona od 2,5 – 5 proc.).

Z kolei w Kredyt Banku oraz w Millennium nie płaci się prowizji, jeśli wykupi się ubezpieczenie. W Millennium dodatkowo zakup polisy daje obniżkę oprocentowania o 1,5 pkt proc., do 13,75 proc. W Alior Banku zakup ubezpieczenia daje obniżkę oprocentowania nawet o 5 pkt proc., w niektórych przypadkach do 14 proc. W BNP Paribas Fortis klient, na którego konto co miesiąc wpływa co najmniej 2 tys. zł, może dostać pożyczkę oprocentowaną na 9,9 proc. Najniżej oprocentowane kredyty świąteczne ma Getin Noble Bank. Zaczyna się ono od poziomu 6,99 proc. (przy standardowej pożyczce odsetki są nawet o 10 pkt proc.). Ale tu trzeba zapłacić jeszcze 5-proc. prowizję.