BAROMETR „DGP” - Brak reformy finansów publicznych, ułatwień dla firm, długofalowego myślenia – to główne zarzuty członków Rady Monitorującej „DGP” wobec rządu. W podobnym tonie wypowiadają się szefowie ośrodków analitycznych.
W drugiej edycji naszego barometru członkowie Rady Monitorującej „DGP” wystawili rządowi równie krytyczną ocenę co w pierwszej, opublikowanej 6 października. Wtedy w skali -300 do +300 ocenili działania rządu na minus 156 punktów. W tej edycji na -143. To wciąż ocena niedostateczna.
Eksperci są zgodni, że rząd w niedostateczny sposób dba o finanse publiczne, działa bez planu, nie myśli o zagrożeniach, a wiele obiecywanych zmian albo pozostaje na papierze, albo gdy ujrzą światło dzienne, to są zaledwie szczątkiem zapowiedzi. Finanse publiczne rada, podobnie jak dwa miesiące temu, oceniła – w skali od -30 do +30 na -23 punkty. Wiktor Wojciechowski z Fundacji FOR mówi, że najważniejszym wyzwaniem dla obecnego i kolejnych rządów jest trwałe obniżenie nadmiernych wydatków publicznych. Dodaje, że to nieprawda, iż nasze problemy wynikają głównie z kosztów reformy emerytalnej.