Końcówka roku na rynku leasingu samochodów zapowiada się niezwykle emocjonująco. W październiku Raiffeisen-Leasing przeskoczył w rankingu największych firm Europejski Fundusz Leasingowy.

Obie firmy dzieli jednak niewielka różnica. Zgodnie z najnowszymi danymi firmy analitycznej CarMarket.com.pl do tej pory Raiffeisen wyleasingował 10,1 tys. aut – tylko o 200 sztuk więcej niż EFL. – Zapowiada się ostra walka o palmę pierwszeństwa na rynku – prognozuje Tomasz Latała-Golisz z CarMarket.com.pl.

O włączeniu się do wyścigu nie mają co myśleć pozostali gracze. Trzeci BRE Leasing ma w portfelu 5,9 tys. umów, a czwarte Pekao Leasing 5,1 tys. Wszyscy mogą jednak znacząco poprawić te wyniki. Planowane przez resort finansów zawieszenie od nowego roku pełnego odliczenia VAT od aut firmowych zwiększy popyt na tego typu samochody w końcówce roku. Już dziś – jak wynika ze statystyk Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego „Samar” – zainteresowanie tego typu samochodami wzrasta z miesiąca na miesiąc. Przykładowo w październiku 2010 r. zarejestrowano w naszym kraju 9,3 tys. aut z kratką – o 35,3 proc. więcej niż we wrześniu tego roku.

Przedstawiciele Raiffeisen-Leasing oraz EFL nie ukrywają, że w ostatnich tygodniach roku zamierzają się skoncentrować właśnie na klientach, którzy poszukują aut z kratką. Przygotowali specjalne oferty na grudzień dla przedsiębiorców, którzy zamierzają zoptymalizować płacony w grudniu podwójny podatek dzięki wyższym kosztom działalności w listopadzie. Olaf Rurak, dyrektor marketingu Europejskiego Funduszu Leasingowego, zapewnia, że z oferty mogą skorzystać nawet przedsiębiorcy, którzy nie mają własnych środków finansowych na inwestycje.

Eksperci podkreślają, że firmy leasingowe w swoich planach – w przeciwieństwie do importerów aut – nie muszą się martwić, czy wystarczy samochodów. Jak się okazało, zgodnie z przepisami do zachowania prawa do pełnego odliczenia VAT od opłat leasingowych na samochód z kratką wystarczy samo zawarcie umowy leasingu przed końcem 2010 r. Żeby skorzystać z tego przywileju, konieczne będzie też zarejestrowanie umowy leasingu w urzędzie skarbowym nie później niż przed końcem stycznia 2011 r.