Nowy pomysł Czarneckiego to PF Leasing. Firma, która właśnie startuje, będzie współpracowała z innymi biznesami z grupy Getin Holding. Na celownik wzięła sobie małe firmy.

PF Leasing to kolejny element układanki Czarneckiego. Całość ma się złożyć w jedną solidną maszynę obsługującą małe firmy.

Miejsce na podium

Pierwszym ogniwem tego łańcucha był GMAC, który Leszek Czarnecki kupił rok temu. Zaraz potem ogłosił, że na jego licencji zbuduje pierwszy polski bank dla przedsiębiorców. Na początku listopada ujawnił, że nazwał go Idea Bank. W międzyczasie powstała sieć doradców finansowo-podatkowych dla mikrofirm Tax Care. Pod koniec listopada Czarnecki kupił Allianz Bank; nieoficjalnie mówi się, że 60 oddziałów należących do banku będzie bazą dla placówek Tax Care i Idea Banku.

Do tego finansowego organizmu dołącza właśnie PF Leasing. Nowa spółka ma jasno sprecyzowane zadania. – W ciągu trzech najbliższych lat chcemy być w pierwszej trójce – mówi Radosław Boniecki, prezes zarządu Getin Holding. A to oznacza, że trzeba będzie dorównać takim graczom jak EFL, Raiffeisen Leasing czy BRE Leasing.

– W połowie przyszłego roku spółka ma miesięcznie zawierać 1500 umów; a we wrześniu sprzedaż ma wynieść ok. 100 mln zł – dodaje Boniecki. Poprzeczka została ustawiona wysoko: największy na rynku EFL zawiera miesięcznie prawie 3 tys. transakcji, numer dwa – Raiffeisen – nieco ponad 2 tys., a BRE ponad 1 tys.

Boniecki dobrze wie, jak się robi biznes leasingowy. To wysokiej klasy specjalista, który przez wiele lat, od 1994 roku, budował razem z Czarneckim potęgę EFL.

Czarnecki zna leasing jak własną kieszeń. To on w 1991 roku stworzył Europejski Fundusz Leasingowy – pierwszą tego typu firmę w Polsce. Trafił w niszę, o jakiej biznesmeni mogą teraz tylko pomarzyć. EFL postawił na leasing samochodów i na małe firmy, co okazało się strzałem w dziesiątkę. W 2001 roku sprzedał swoje akcje w EFL francuskiemu bankowi Credit Agricole za 950 mln zł.

Teraz Czarnecki znowu celuje w niszę: w orbicie zainteresowań PF Leasing znajdują się firmy, które dopiero ruszają na rynku. A tych banki bały się do tej pory jak ognia. Ofertę dla takich przedsiębiorców ma przygotować Idea Bank. Celem nowego biznesu Czarneckiego będą firmy, których obroty nie przekraczają 30 mln zł.

Co na to analitycy? – W tym segmencie działa się na wysokich marżach, dlatego i zyski mogą okazać się spore – mówi Tomasz Bursa z Ipopemy Securities.

Ostra konkurencja

Chociaż Czarnecki to geniusz leasingu, tym razem nie będzie mu tak łatwo jak dwadzieścia lat temu. Nie jest już jak na początku lat 90. pierwszym graczem na dziewiczym rynku. Konkurencja jest mocna. Żeby powtórzyć sukces Europejskiego Funduszu Leasingowego, potrzebna mu będzie nie tylko determinacja, ale też innowacyjne podejście do oferowanych usług. Zdaniem analityków, połączenie różnych biznesów w ramach jednej grupy może przynieść sporo korzyści. – Wszystko zależy od tego, na ile uda się wykorzystać współpracę między Idea Bankiem a siecią Tax Care – mówi Marcin Jabłczyński, analityk Deutsche Bank Securuties.

Getin nie miał do tej pory okazji, by pokazać, co potrafi na rynku małych i średnich przedsiębiorstw. Na razie 95 proc. kredytów i 85 proc. depozytów pochodzi od klientów detalicznych. Co prawda, próbował sił w finansowaniu samorządów, ale była to głównie działalność depozytowa.

Czy Czarnecki ma szanse powtórzyć sukces EFL? Wygląda na to, że tak. Czarnecki doskonale zna ten rynek i wie, jak wycisnąć z niego pieniądze.

PRAWO

Podatek płatny z góry albo odliczany od raty

Firmy mogą skorzystać z dwóch podstawowych rodzajów leasingu:

finansowego – w tym rodzaju leasingu nie cała rata leasingowa, lecz tylko jej część odsetkowa, stanowi koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy. VAT płatny jest w całości z góry przy pierwszej racie leasingowej po odbiorze leasingowego przedmiotu. W leasingu finansowym nie ma wykupu. Klient staje się właścicielem przedmiotu wraz z zapłaceniem ostatniej raty leasingowej.

operacyjnego – przedmiot leasingowany zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy i na nim też spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Raty leasingowe, wraz z opłatą wstępną, stanowią koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy. Podatek VAT doliczany jest do każdej raty leasingowej. W przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca ma prawo wykupić przedmiot leasingu po upłynięciu okresu umowy leasingu.