Liczba sprzedawanych mieszkań w niektórych firmach zwiększyła się niemal dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Rosną też marże deweloperskie – w J.W. Construction przekroczyły 30 procent.
Niemal wszyscy ankietowani przez nas deweloperzy mogą się pochwalić większą sprzedażą mieszkań w stosunku do ubiegłego roku. W trzech pierwszych kwartałach tego roku Dom Development i Polnord niemal dwukrotnie zwiększyły liczbę sprzedanych lokali w porównaniu z 2009 r.
– Najlepiej idzie sprzedaż w Szczecinie i Olsztynie, gdzie co kwartał nabywców znajduje po prawie 50 mieszkań – mówi Jacek Kaliszuk z Polnordu.
III kwartał był dla tej firmy wyjątkowo dobry. Od lipca do końca września sprzedano prawie tyle samo mieszkań, ile w całym pierwszym półroczu. Dużym, sięgającym 50 – 60 proc. wzrostem sprzedaży w trzech kwartałach mogą się też pochwalić Gant i J.W. Construction.
– W całym ubiegłym roku sprzedaliśmy 530 mieszkań, teraz mamy już sprzedane ponad 700 lokali – mówi Andrzej Szornak, wiceprezes Gant Development.
Tylko Marvipol sprzedał ostatnio mniej lokali niż przed rokiem (spadek o 1/4). Przedstawiciele firmy tłumaczą, że to efekt wstrzymania inwestycji w poprzednich latach. Z tego powodu w pierwszym półroczu firma nie miała wielu mieszkań na zbyciu. – Teraz sytuacja zmieniła się radykalnie. Zaczęliśmy nowe inwestycje i w ofercie mamy już tysiąc mieszkań. Liczymy więc na wzrost sprzedaży w kolejnych kwartałach – mówi Sławomir Horbaczewski, wiceprezes Marvipolu.
Rosną też marże deweloperskie. Ronson przyznaje, że jego marża brutto wynosi 26 proc. J.W. Construction chwali się ponad 31-proc. marżą. Nie zawsze przekłada się to jednak na wzrost zysków. Dotyczy to największych deweloperów. Gant i Dom Development zarobiły w 9 miesiącach tego roku o 50 – 60 proc. mniej niż przed rokiem.
– To nie ma nic wspólnego z obecną sytuacją na rynku. Spadek zysków pokazuje kryzys, jaki rozpoczął się w 2008 r. Przez pięć kwartałów nie rozpoczynaliśmy żadnych inwestycji, więc teraz nie mamy co przekazywać klientom, i stąd spadek zysków – mówi Jarosław Szanajca. Według niego dopiero za jakiś czas zyski firmy zaczną rosnąć, wtedy gdy nowe mieszkania będą oddawane nabywcom.
Prawdopodobnie z tego samego powodu mniejszy zysk niż przed rokiem ma też J.W. Construction. Inni deweloperzy nie mają tych problemów. Ronson, Polnord i Marvipol zarobiły o 40 – 60 proc. więcej niż rok temu. Rekordzistą jest Triton, który w pierwszych trzech kwartałach 2010 r. potroił zysk do analogicznego okresu roku ubiegłego – wyniósł on prawie 12 mln zł.