Wynajęta przez właścicieli O2 firma doradcza CAG rozpoczęła już spotkania z przedstawicielami zainteresowanych polskich firm medialnych i funduszy inwestycyjnych. Na liście jest kilkanaście podmiotów. Według informacji „DGP” rozmowy z niektórymi koncernami już się odbyły, kolejne zaplanowane są też na przyszły tydzień.

Jak wycenia ich rynek

Grupa O2 to piąty gracz na ryku portali internetowych. Do grupy należy ponad 70 serwisów, wśród których najbardziej znane są plotkarski Pudelek.pl, Wrzuta.pl i portal O2.pl. Odwiedza go 10,2 mln użytkowników miesięcznie.

– To może być łakomy kąsek dla dużych grup medialnych, które chciałyby wzmocnić swoją pozycję na rynku – mówi nam jeden z analityków. Wymienia Agorę, Axel Springera i Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe.

Według informacji „DGP” właściciele O2 wynajęli CAG, by sprawdzić, jak na rynku wyceniana jest ich grupa i na jakie pieniądze mogą liczyć. Na ile sami ją wyceniają – nie wiadomo. Analitycy, wykorzystując wskaźniki, według których wyceniany jest portal Yahoo!, szacują, że firma może mieć wartość 120 – 130 mln zł.

Kolejny krok ku sprzedaży

Z naszych ustaleń wynika, że w grę wchodzi raczej wprowadzenie inwestora mniejszościowego, a nie sprzedaż całości biznesu. Wszystko zależy jednak od ceny. Inną opcją dalszego rozwoju braną pod uwagę przez właścicieli jest pozyskanie kapitału na giełdzie. – Bez komentarza – powiedział nam wczoraj Dariusz Kołtko, dyrektor biura zarządu Grupy O2.

Wynajęcie CAG to kolejny krok w przygotowaniach do sprzedaży. W czerwcu ujawniliśmy, że właściciele i założyciele Grupy O2: Michał Brański, Jacek Świderski i Krzysztof Sierota, przestali być bezpośrednimi udziałowcami spółki. Teraz portal należy do trzech cypryjskich spółek: Bridge20 Enterprises Limited, Jadhave Holdings Limited oraz Borgosia Investments Limited. Sami założyciele pozostali jednak w zarządzie.

Wciąż w rękach założycieli

Jacek Świderski tłumaczył wówczas „DGP”, że posunięcie ma ułatwić reinwestowanie pieniędzy między spółkami z portfela Sailfund, funduszu inwestycyjnego należącego do właścicieli O2. Pytany, czy zmiany mają związek z przygotowaniami Grupy 02 do sprzedaży, odpowiedział, że założyciele rozpatrują różne opcje, w tym te, które mogą być zrealizowane przy udziale inwestora zewnętrznego.

O2.pl to ostatni portal w czołówce polskich serwisów internetowych, który pozostaje w rękach założycieli. Brański, Sierota i Świderski zaczęli od świadczenia usług pocztowych w 1999 r. jako studenci SGH. W 2002 r., kiedy pierwszy raz zaraportowali przychody w KRS, wynosiły one 788,7 tys. zł. Na koniec roku 2008 przekroczyły 40,3 mln zł. Na czysto grupa zarobiła 6,4 mln zł.