Urządzenie nowoczesnego gabinetu lekarskiego czy kancelarii prawnej niekoniecznie wymaga zaciągania kredytu. Oczywiście liczy się rachunek ekonomiczny i nie zawsze opłacalne dla własnego portfela będzie korzystanie z prywatnych zasobów finansowych. Całkiem niezłą alternatywą dla obcego finansowania jest leasing.
W leasingu można szybko i na korzystnych warunkach nabyć chociażby komputer, specjalistyczny sprzęt medyczny, a nawet karetkę.

Fach w ręku

Jeśli jesteś lekarzem lub prawnikiem, masz fach w ręku i głowę pełną pomysłów, ale ograniczone możliwości finansowe nie pozwalają ci na ich realizację, warto w takiej sytuacji pomyśleć o leasingu. Z tej formy finansowania inwestycji korzysta coraz więcej radców prawnych, adwokatów i notariuszy, a specjalistyczny sprzęt medyczny sfinansowany w ramach umowy leasingowej to olbrzymia część wyposażenia niejednej przychodni, prywatnej placówki medycznej lub weterynaryjnej, apteki czy szpitala.
W Bankowym Funduszu Leasingowym (BFL), który jest częścią Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, zarówno branża medyczna, jak i prawnicza mogą sfinansować swoje podstawowe inwestycje już na początku prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowym atutem przy wyborze Bankowego Funduszu Leasingowego jako finansującego przedmiot leasingu są niskie opłaty wstępne (inaczej rzecz ujmując, udział własny klienta). Niska opłata wstępna daje możliwość korzystania z przedmiotu leasingu i generowania przychodów bez angażowania funduszy własnych na początku inwestycji. Decyzja o udzieleniu leasingu jest podejmowana maksymalnie w ciągu dwóch dni.
W BFL możesz uzyskać korzystne warunki leasingu nie tylko przy wyposażeniu gabinetów i aptek czy kancelarii, lecz także pojazdów, sprzętu optycznego i laboratoryjnego, ultrasonografów, rentgenów, autoklawów, aparatów EEG, KTG, EKG, USG i unitów stomatologicznych.

Uproszczone procedury

Prawnicy i lekarze mogą liczyć na maksymalnie uproszczone procedury. Jedynymi wymaganymi dokumentami będą tu wniosek o zawarcie umowy oraz oświadczenie o dochodach. Opłata wstępna jest uzależniona od przedmiotu leasingu oraz długości okresu umowy, a jej poziom indywidualnie może ulec obniżeniu nawet do 0 proc.
Bankowy Fundusz Leasingowy oferuje różne rodzaje leasingu. Przedsiębiorca może dopasować rodzaj leasingu do specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej, a także innych szczególnych uwarunkowań.



Rodzaje leasingu

Jeżeli przedsiębiorca nie jest płatnikiem podatku VAT, to z uwagi na różnice w stawkach podatkowych, korzystniejszy może się okazać leasing finansowy (kapitałowy).
Stawka VAT na urządzenia medyczne wynosi 7 proc., podatek płacony jest przy zawarciu umowy leasingu (istnieje możliwość również finansowania VAT-u), a raty regulowane są w sposób zbliżony do kredytu.
Taka forma finansowania pozwala na dokonywanie przez korzystającego odpisów amortyzacyjnych, dowolne ustalenie okresu leasingu, wartości wykupu oraz umożliwia dopasowanie warunków umowy do planów i budżetu leasingobiorcy.
Z kolei w przypadku leasingu operacyjnego umowa zawierana jest na minimum dwa lata, miesięczne raty obciążone są 22 proc. VAT-em (23 proc. od stycznia 2010r.). Leasing operacyjny daje możliwość obniżenia kwoty podlegającej opodatkowaniu, gdyż opłaty leasingowe są wliczane do kosztów uzyskania przychodu. Najczęściej korzystają z niego przedsiębiorcy poszukujący kosztów.
Leasing działa w tym przypadku na zasadzie tarczy podatkowej, tj. narzędzia powodującego obniżenie wysokich podatków płaconych przez przedsiębiorcę.
Ci, którzy notują wysokie obciążenie kapitałami obcymi, decydują się na leasing operacyjny, pozabilansowy, dzięki czemu poprawiają przyszłe wskaźniki finansowe firmy oraz wzmacniają swoją pozycję w rozmowach z partnerami gospodarczymi i finansowymi.
Słownik
Leasing jest formą finansowania polegającą na nabyciu prawa używania przedmiotu na czas określony w umowie w zamian za uzgodnione opłaty