Biuro prasowe banku BGŻ poinformowało, że "minister skarbu, przedstawiciele Rabobanku oraz Banku BGŻ zawarli (w środę) umowę określającą zasady współpracy w zakresie pierwszej oferty publicznej akcji Banku BGŻ".

"Negocjacje z Rabobankiem w sprawie oferty publicznej BGŻ nie były łatwe, ale skorzystaliśmy z zapisów umów dotyczących wprowadzenia BGŻ na GPW i pozbycia się w ten sposób udziałów Skarbu Państwa" - podkreślił szef resortu skarbu podczas briefingu w Rzeszowie.

"Można się spodziewać debiutu giełdowego BGŻ późną wiosną 2011 roku w oparciu o wyniki finansowe banku za 2010 rok. Skarb Państwa jest mniejszościowym akcjonariuszem, ale znaczącym. Zamierzamy wyjść z BGŻ, ponieważ nasze zaangażowanie tam jest nieracjonalne" - dodał Grad.

W połowie lipca resort skarbu zakończył negocjacje z Rabobankiem w sprawie sprzedaży akcji BGŻ, będących własnością Skarbu Państwa, z powodu niesatysfakcjonującej ministerstwo oferty.

Skarb Państwa ma 37,26 proc. akcji BGŻ

Skarb Państwa ma 37,26 proc. akcji BGŻ. Rabobank International Holding B.V. kontroluje 59,35 proc. walorów tego banku; pozostałe 3,39 proc. papierów należy do osób prawnych i fizycznych, w tym banków spółdzielczych i osób z akcjonariatu pracowniczego.

W czerwcu 2008 r. MSP po konsultacji z grupą Rabobank, strategicznym akcjonariuszem BGŻ, w związku z niesprzyjającymi warunkami rynkowymi, zdecydowało się nie podejmować w najbliższym czasie decyzji o terminie publicznej oferty akcji BGŻ.

W lutym 2009 r. została natomiast podpisana umowa pomiędzy MSP, Rabobankiem i BGŻ, zgodnie z którą do końca 2011 r. z inicjatywy resortu skarbu może zostać przeprowadzony proces oferty publicznej ponad 37 proc. akcji banku należących do SP.

W 2009 roku zysk netto BGŻ wyniósł 108 mln zł.