Minister skarbu Aleksander Grad poinformował w czwartek, że zapisy na akcje GPW dla inwestorów indywidualnych odbędą się od 18 do 27 października, a dla instytucjonalnych od 29 października do 3 listopada. Debiut giełdowy spółki planowany jest 9 listopada.

Zapisy dla instytucji mają być poprzedzone budową księgi popytu, która potrwa od 15 do 28 października.

Szef resortu skarbu podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie, że debiut Giełdy Papierów Wartościowych będzie zwieńczeniem przemian gospodarczych, jakie od 20 lat zachodzą w Polsce. "Jeśli sytuacja na rynkach będzie sprzyjała, a jesteśmy przekonani, że tak, to debiut GPW nastąpi 9 listopada" - powiedział.

Zaznaczył, że warszawski parkiet stanie się giełdą publiczną, w której inwestować będą polscy obywatele oraz instytucje finansowe z kraju i zagranicy. Minister nie przewiduje objęcia akcji w ofercie GPW przez inwestorów branżowych.

Szef resortu skarbu liczy na duże zainteresowanie inwestorów ofertą akcji GPW, która - jego zdaniem - jest "bardzo atrakcyjna". "Myślę, że zainteresowanie GPW będzie duże, tym bardziej, że taka oferta w Polsce już się nie powtórzy. (...) Poza tym już drugi raz nie będziemy wprowadzać Giełdy na giełdę" - podkreślił.

Cena maksymalna akcji w ofercie GPW wynosi 43 zł

Cena maksymalna akcji w ofercie GPW wynosi 43 zł. Po tej cenie zapisy na akcje będą składać inwestorzy indywidualni. Cena sprzedaży dla nich oraz inwestorów instytucjonalnych zostanie ustalona po zakończeniu procesu budowy księgi popytu i ma być opublikowana 29 października lub w okolicach tej daty. Cena sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych może być wyższa od maksymalnej, a w przypadku inwestorów indywidualnych nie będzie ona wyższa niż maksymalna. Jeśli cena sprzedaży zostanie ustalona na poziomie nie wyższym niż cena maksymalna, będzie ona taka sama dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych.

"KNF zatwierdziła aneks do prospektu zawierający cenę maksymalną, po której zapisy składać będą inwestorzy indywidualni. Wynosi ona 43 zł. Może się zdarzyć, że inwestorzy instytucjonalni mogą płacić więcej" - powiedział Grad.

Dodał, że 43 zł za akcję daje wycenę całej Giełdy na poziomie 1 mld 800 mln zł. Zaznaczył, że według wyliczeń rosortu, przy założeniu kupna maksymalnej ilości akcji w przedziale 25 proc. i bez żadnej redukcji, akcje nabyć może 80 tys. inwestorów indywidualnych. "Ale czy będzie to więcej czy mniej - trudno dzisiaj przewidzieć" - mówił Grad na konferencji w Rzeszowie (Podkarpackie).Minister zapowiedział, że inwestorom indywidualnym zostanie zaoferowanych od 25 proc. do 30 proc. z ok. 64 proc. sprzedawanych akcji GPW. Pozostałe walory trafią do inwestorów instytucjonalnych.

Każdy inwestor indywidualny będzie mógł złożyć tylko jeden zapis. Powinien on opiewać na minimum 10 akcji i nie więcej niż 100 akcji. "Będziemy o tych 5 proc. (akcji) decydować, gdy będziemy wiedzieli, jaka jest skala zapisów. Bardzo nam zależy, by rozwijać akcjonariat obywatelski" - zaznaczył Grad.

Przydział akcji sprzedawanych w ofercie nastąpi do 4 listopada.

Wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak zapowiedział, że resort chce dotrzeć z ofertą GPW do wszystkich wielkich centrów finansowych. Od piątku ma być ona prezentowana inwestorom finansowym w Warszawie, a następnie rozmowy będą kontynuowane z inwestorami instytucjonalnymi z trzech kontynentów. Chodzi m.in. o ośrodki finansowe w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz na Bliskim Wschodzie.

"Oferta Giełdy to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego rynku kapitałowego"

Zdaniem prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego, oferta Giełdy to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego rynku kapitałowego. "Inwestorzy mają możliwość stania się akcjonariuszami największej krajowej giełdy w Europie Środkowo-Wschodniej" - podkreślił.

Polityka dywidendowa GPW przewiduje przeznaczenie na dywidendę 30-50 proc. rocznego zysku netto.

Skarb Państwa planuje sprzedać ok. 64 proc. akcji GPW, a jednocześnie zachować kontrolę strategiczną w spółce. W rękach SP pozostanie 35 proc. walorów.