Sprzedawcy przeżywają prawdziwe oblężenie. Niektórzy – tak jak Porsche – już wstrzymali zapisy

Dla firm, które zamierzają zmienić tabor samochodowy, auta z kratką to towar na wagę złota: przy ich zakupie można zaoszczędzić 22 proc. VAT. Ale niektóre marki już przestają przyjmować zlecenia. Powodem jest cykl produkcyjny, który trwa od dwóch do trzech miesięcy.

– Staramy się o dodatkowe partie samochodów w fabryce, ale na razie zamówienia na samochody z kratką wstrzymaliśmy do końca listopada – potwierdza Maciej Janiszewski, prezes KPI Sports Cars, importera Porsche w Polsce.

Luksus z kratką w cenie

Problemy mają też inni sprzedawcy aut luksusowych, tacy jak: Audi, Mercedes czy Volvo. To właśnie na nich można zaoszczędzić najwięcej. Np. Porsche Cayenne kosztuje ok. 250 tys. zł, a z kratką o 55 tys. mniej.

Z podobnymi kłopotami, które mogą nastąpić w najbliższej przyszłości, liczą się także producenci bardziej popularnych samochodów. Na tańszych modelach można zaoszczędzić 7 – 8 tysięcy.

– Cykl produkcyjny samochodu wynosi 3 – 4 miesiące, a zatem to już tak naprawdę ostatnie dni na złożenie zamówienia, by otrzymać samochód jeszcze przed końcem roku. Czyli w terminie, który uprawnia do pełnego odpisu VAT – ocenia Adam Pietkiewicz, szef Polskiej Grupy Dealerów, największej grupy dealerskiej w naszym kraju, która sprzedaje nowe fiaty, fordy, hyundaie, nissany, mitsubishi, suzuki, seaty, a nawet infinity. Po tym terminie maksymalny odpis VAT będzie wynosił do 60 proc. jego wartości, jednak nie więcej niż 6 tys. zł. Klienci mogą więc odejść z kwitkiem, choć importerzy pocieszają, że nie będzie aż tak źle. Jednocześnie zachęcają jednak do przyśpieszenia zamówień.

Rzut na taśmę

– Zamówienia, które dadzą pewność odbioru samochodu jeszcze w tym roku, powinny być składane maksymalnie do połowy października – uważa Bogusław Głód z Ford Polska. Nie wyklucza, że dodatkowe partie samochodów rzutem na taśmę trafią do klientów jeszcze pod koniec roku, ale tylko wtedy, gdy importer będzie miał pewność, że auto uda się zarejestrować przed 1 stycznia 2011 r.