Giełda Papierów Wartościowych złożyła w poniedziałek prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowało biuro prasowe resortu skarbu. Debiut akcji GPW jest planowany w czwartym kwartale tego roku, jeśli pozwolą na to warunki rynkowe.

"Złożenie prospektu GPW w Komisji Nadzoru Finansowego to kolejny krok zbliżający nas do historycznego momentu, jakim będzie oferta publiczna akcji GPW oraz jej debiut na parkiecie. Transakcja ta będzie ukoronowaniem 20-letniej transformacji systemowej, rozwoju polskiej przedsiębiorczości, a także rynku kapitałowego w naszym kraju" - podkreślił cytowany w komunikacie MSP szef resortu skarbu Aleksander Grad.

Minister wyraził nadzieję, że oferta publiczna GPW "przyciągnie akcjonariat obywatelski". Ocenił, że "inwestorzy indywidualni to wielka siła i atut naszej giełdy".

Prawdopodobny termin debiutu spółki to 9 listopada

Jak podkreślił resort skarbu w komunikacie, debiut akcji GPW na warszawskim parkiecie planowany jest w czwartym kwartale tego roku, jeśli pozwolą na to warunki rynkowe.

Grad mówił w piątek, że prawdopodobny termin debiutu spółki to 9 listopada.

Skarb Państwa planuje sprzedać ok. 64 proc. akcji GPW, a jednocześnie zachować kontrolę strategiczną w spółce. W rękach Skarbu Państwa pozostanie 35 proc. walorów giełdy. W ciągu najbliższych trzech-pięciu lat ma nastąpić drugi etap prywatyzacji tej spółki.