W Polsce 99 proc. z 14 mln gospodarstw domowych posiada co najmniej jeden telewizor, a 36 proc. co najmniej dwa. Około 13 proc. gospodarstw korzysta z więcej niż jednego operatora płatnej telewizji. Szefowie Polsatu uważają, że rzeczywiste nasycenie płatną telewizją w Polsce wynosi obecnie około 62 – 63 proc. – Oczekuję, że mniej więcej do końca 2013 roku ten rynek się wypełni, a nasycenie wyniesie wtedy 75 – 80 procent – powiedział prezes zarządu Cyfrowego Polsatu Dominik Libicki. Dodaje, że przyrost powinny notować głównie platformy satelitarne.

Platformy będą walczyć o klienta coraz szerszą ofertą programową, wdrażaniem nowych technologii (HD, 3D) i coraz niższymi cenami. W tym samym czasie tracić mają operatorzy kablowi. Rynek dużych miast jest już bowiem nasycony. A rozwój telewizji kablowych w mniejszych miastach wymaga drogich inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną. Platformy satelitarne mają natomiast tę przewagę, że sygnał z satelity dociera wszędzie, dzięki czemu oferta platform staje się wyjątkowo atrakcyjna tam, gdzie nie ma kablówek.

W przyszłości dużym zagrożeniem dla platform satelitarnych będą, według raportu, telewizje internetowe oraz naziemne telewizje cyfrowe.

Telewizja przez internet rozwija się jednak w Polsce powoli. W grudniu minionego roku z internetowej oferty IPTV firmy TP korzystało 110 tys. abonentów. Natomiast jeśli chodzi o naziemne telewizje cyfrowe, platformy satelitarne obawiają się zniesienia ograniczeń w przyznawaniu częstotliwości na nadawanie i w konsekwencji wzrostu liczby naziemnych kanałów.