Często, deponując środki na lokatach, nie bierzemy pod uwagę bardzo istotnego czynnika – może zdarzyć się losowa sytuacja, w której będziemy musieli skorzystać z zainwestowanego w lokatę kapitału. W przypadku większości lokat, obowiązuje zasada utraty większości lub całości odsetek, jeżeli wycofamy środki z lokaty przed momentem jej wygaśnięcia.

Uniknąć tej sytuacji możemy na kilka prostych sposobów. Przede wszystkim, deponując na krótkie okresy czasu, szukając lokat, których przedterminowe zerwanie nie powoduje utraty odsetek lub szukać takich, na których strata już zarobionych zysków będzie najmniejsza.

Nie dajmy się również oszukać – lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek niekoniecznie są równocześnie lokatami codziennymi, które zerwane w dowolnym terminie nie spowodują utraty naszego zysku. Wiele lokat z dzienną kapitalizacją jest również obwarowana paragrafem, mówiącym o dotrzymaniu okresu depozytu, więc należy uważnie zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy.

Lokaty krótkookresowe

Inwestując w lokatę na okres jednego dnia, tygodnia, aż do miesiąca jest o tyle bezpieczne, że zazwyczaj przy sytuacji, kiedy potrzebujemy szybkiego zwrotu kapitału nie stracimy zbyt wiele z już zarobionych pieniędzy. Oszczędzanie na lokatach krótkoterminowych jest teraz o tyle opłacalne, że większość z nich założymy samodzielnie przez Internet, np. lokaty internetowe w Banku Pocztowym (10 dniowa i na 1 miesiąc), czy w Banku Millennium (lokata Millenet na okresy od 1 dnia do miesiąca).

Lokata internetowa do 6,05% w skali roku. Sprawdź szczegóły

Lokaty bez utraty odsetek

Przyglądając się poszczególnym ofertom zwróćmy uwagę na informację, co nam grozi za zerwanie lokaty przed okresem określonym w umowie. Często banki proponują nam bowiem niżej oprocentowane lokaty od konkurencji, jednak w przeciwieństwie do niej nie odbierają nam już wypracowanych odsetek. Taka sytuacja ma miejsce np. w Polbanku EFG – przy lokacie El Dorado (wyjątek od reguły, najwyżej oprocentowana lokata terminowa na 1 miesiąc) po każdym pełnym miesiącu możemy wybrać swój kapitał bez utraty odsetek.Możemy również skorzystać z oferty, którą posiada w swoim pakiecie np. Getin Bank. W lokacie z codziennymi odsetkami (jedna z najlepiej oprocentowanych na rynku) nasze odsetki nie muszą zasilać kwoty lokaty, a wpływać na rachunek – wówczas przy zerwaniu umowy nie tracimy naszych odsetek, ponieważ już zostały nam one wypłacone.

Porównaj lokaty wielu banków w 1 miejscu. Sam wybierz lokatę i załóż online

Lokata, a konta oszczędnościowe

Ostatnie miesiące przyniosły zmiany w oprocentowaniach depozytów, które spowodowały, że w większości przypadków bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest trzymanie środków na kontach oszczędnościowych zamiast na lokatach. Powinniśmy się zastanowić nad tym rozwiązaniem, najczęściej bowiem pobranie kapitału z konta nic nas nie kosztuje, ewentualnie zapłacimy za kolejny przelew w danym miesiącu. Co więcej, możemy zdecydować się na zatrzymanie części kapitału, który nadal będzie procentował - co jest dość istotne, zważywszy na fakt wprowadzenia dziennej kapitalizacji odsetek na rachunkach oszczędnościowych.

Sprawdź Które Konto Oszczędnościowe przyniesie Ci Największy Zysk

Sprawdź oferty Nie tylko sprawdzenie warunków umowy, czy oprocentowania kont oszczędnościowych w zestawieniu z lokatami jest istotne przy wyborze naszego depozytu. Dowiedzmy się również o możliwość negocjowania oprocentowania, czy zasadę wypłaty odsetek, jak również o okres rozliczeniowy banku – bywa i tak, że po kolejnym pełnym miesiącu utracimy odsetki jedynie z nowego miesiąca, który policzył nam dany bank. Widząc obostrzenia stosowane wobec lokat rocznych, dwu- i trzyletnich można powiedzieć jedno – wypłata 0,1% odsetek lub zwrot jedynie kapitału inwestowanego jest znacznie mniej opłacalne od inwestowania poprzez konto oszczędnościowe lub lokatę internetową, nawet przy niższym oprocentowaniu.