Uniknąć tej sytuacji możemy na kilka prostych sposobów. Przede wszystkim, deponując na krótkie okresy czasu, szukając lokat, których przedterminowe zerwanie nie powoduje utraty odsetek lub szukać takich, na których strata już zarobionych zysków będzie najmniejsza.

Nie dajmy się również oszukać – lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek niekoniecznie są równocześnie lokatami codziennymi, które zerwane w dowolnym terminie nie spowodują utraty naszego zysku. Wiele lokat z dzienną kapitalizacją jest również obwarowana paragrafem, mówiącym o dotrzymaniu okresu depozytu, więc należy uważnie zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy.

Lokaty krótkookresowe

Inwestując w lokatę na okres jednego dnia, tygodnia, aż do miesiąca jest o tyle bezpieczne, że zazwyczaj przy sytuacji, kiedy potrzebujemy szybkiego zwrotu kapitału nie stracimy zbyt wiele z już zarobionych pieniędzy. Oszczędzanie na lokatach krótkoterminowych jest teraz o tyle opłacalne, że większość z nich założymy samodzielnie przez Internet, np. lokaty internetowe w Banku Pocztowym (10 dniowa i na 1 miesiąc), czy w Banku Millennium (lokata Millenet na okresy od 1 dnia do miesiąca).

Lokata internetowa do 6,05% w skali roku. Sprawdź szczegóły

Lokaty bez utraty odsetek

Przyglądając się poszczególnym ofertom zwróćmy uwagę na informację, co nam grozi za zerwanie lokaty przed okresem określonym w umowie. Często banki proponują nam bowiem niżej oprocentowane lokaty od konkurencji, jednak w przeciwieństwie do niej nie odbierają nam już wypracowanych odsetek. Taka sytuacja ma miejsce np. w Polbanku EFG – przy lokacie El Dorado (wyjątek od reguły, najwyżej oprocentowana lokata terminowa na 1 miesiąc) po każdym pełnym miesiącu możemy wybrać swój kapitał bez utraty odsetek.