Oprocentowanie lokat bankowych spada, choć ostatnie miesiące pokazały, że banki coraz ostrożniej wprowadzają obniżki. W ostatnim miesiącu niższe odsetki od depozytów wprowadziły Deutsche Bank, Getin Bank i Lukas Bank.

– Średnie oprocentowanie spadło o 0,2 – 0,3 pkt proc. Warto jednak zauważyć, że tych obniżek było zdecydowanie mniej niż w poprzednich miesiącach i ich skala była mniejsza – mówi Michał Sadrak.

Według ekspertów w najbliższym czasie oprocentowanie depozytów będzie się zmieniało w niewielkim zakresie. Sytuacja może się zmienić pod koniec roku, gdy rozpocznie się cykl podwyżek stóp procentowych.

– Z dużym prawdopodobieństwem można jednak powiedzieć, że pierwsza podwyżka stóp procentowych nie przyniesie automatycznie wzrostu oprocentowania depozytów. Dopiero następne mogą na bankach wymusić takie ruchy – mówi Michał Sadrak.

Według niektórych analityków za 12 miesięcy oprocentowanie proponowane przez banki będzie średnio o 1 pkt proc. wyższe niż obecnie.

Jednak niektóre banki, które potrzebują kapitału, nie czekają na podwyżki stóp i podnoszą oprocentowanie. W ubiegłym tygodniu zrobił to FM Bank, który działa od niedawna i dopiero buduje swoją bazę depozytową. W tej chwili oferuje on najwyższe odsetki od rocznych depozytów.

– Udzielamy coraz więcej kredytów i musimy je czymś finansować. Dlatego proponujemy bardzo atrakcyjne oprocentowanie – tłumaczy Henryk Pietraszkiewicz, prezes FM Banku.

Po podwyżce stawki o 0,2 pkt proc., na rocznym depozycie w tym banku można liczyć na zysk w wysokości 5,3 proc. Nieco niższe odsetki dostaniemy w Noble Banku i Getin Banku, które – choć się połączyły – nadal działają pod różnymi markami i mają nieco inną ofertę, oraz w Meritum Banku. Są to oczywiście lokaty z dzienną kapitalizacją, które pozwalają uniknąć podatku od zysków kapitałowych. Z danych firmy Open Finance wynika, że na liście najlepiej oprocentowanych 12-miesięcznych depozytów pierwsze 6 miejsc zajmują lokaty antypodatkowe.

Przy tym więcej zarobią na nich ci, którzy lokatę otworzą przez internet. Założenie identycznej lokaty w oddziale oznacza niższe oprocentowanie o 0,2 – 0,3 pkt proc. W niektórych bankach lokaty antypodatkowe można założyć wyłącznie przez internet. Tak jest np. w Meritum Banku.

Najwyżej oprocentowaną tradycyjną lokatę oferuje AIG Bank. Nominalne oprocentowanie wynosi 5,9 proc. Po zapłaceniu 19-proc. podatku Belki zysk z takiego depozytu wynosi 4,78 proc. Sporo jest jednak takich lokat, które w najlepszym wypadku ochronią jedynie przed inflacją do prawie 3 proc. I mniej więcej tyle wynosi zysk po opodatkowaniu z tych mniej atrakcyjnych lokat.

– Przy kwocie 5 tys. zł różnica między odsetkami z najlepszej i najgorszej rocznej lokaty może sięgnąć niemal 200 zł już po opodatkowaniu – mówi Michał Sadrak z Open Finance.