Dyrektorzy banków, którzy otrzymali pieniądze ze środków publicznych będą musieli uzasadniać przyznanie premii, a same banki muszą informować regulatorów o liczbie osób zarabiających ponad 1 mln euro. 

“Na spełnienie tych warunków banki miały dwa lata od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku, a ponieważ nie zrobiły tego, teraz za nie wykonamy tę pracę” – oświadczyła eurodeputowana Arlene McCarthy, przedstawiająca projekt ustawy.

Legislatorzy na całym świecie uważają, że to właśnie praktyka szafowania premiami miała związek z nadmiernym podejmowaniem ryzyka, co przyczyniło się do najgorszego na świecie kryzysu finansowego od czasów II wojny światowej. Postanowienia dotyczące premii są częścią regulacji zmuszających banki do zwiększenia kapitału, zaproponowanych przez Komisję Europejską w zeszłym roku. Prawo wejdzie w życie w przyszłym roku we wszystkich 27 krajach członkowskich UE.

“Istnieje konieczność odpowiedzialnego podejmowania ryzyka przez banki i bankierów. Nowe przepisy w sprawie premii są niezbędne, aby zapobiec lekkomyślności, która przyczyniła się do kryzysu finansowego: - podkreśla Vicky Ford, brytyjski eurodeputowany z ramienia Partii Konserwatywnej.