Oceniając koszty banku, wzięliśmy pod uwagę miesięczne wpływy na konto na poziomie 3 tys. zł, pięć przelewów, pięć wypłat z bankomatów (w tym jedna z obcego), koszt korzystania z karty płatniczej oraz zlecenia stałego. Banki preferują oczywiście zamożniejszych klientów, oferując im zwolnienia od opłat, wyższe oprocentowanie lokat itp.

Przyznawaliśmy również punkty karne: za brak odpowiedzi na e-mail w ciągu tygodnia, za wymóg podawania danych osobowych przy wysłaniu pytań e-mailem i za nierzetelność konsultantów.

Ważnym kryterium wyboru dla osób posiadających oszczędności jest możliwość legalnego niepłacenia podatku od oszczędności (tzw. belkowego). Aby móc to zrobić, bank musi oferować zakładanie lokat z kapitalizacją jednodniową. Jeżeli odsetki wynoszą mniej niż 50 groszy, wówczas podatek nie jest naliczany. Przy 15 tys. zł oszczędności rocznie w ten sposób otrzymujemy prawie 200 zł więcej.

Niektóre z banków stosują metodę „na promocję”. Oznacza ona przyznanie preferencyjnych warunków działania konta w pierwszych kilku miesiącach, aby później pobierać wyższe opłaty. W szczególności dotyczy to opłat za używanie karty płatniczej.

Nie należy również uważać, że taryfy banku muszą być spójne i logiczne. Na przykład w DnB Nord przelew wykonany przez internet z konta oszczędnościowego kosztuje 3 zł. Ta sama operacja wykonana przy pomocy konsultanta telefonicznego jest... darmowa.

Warto również uważnie śledzić wszelkie zmiany w ofercie banków. W trakcie przygotowywania tego zestawienia mBank obniżył oprocentowanie lokat na koncie oszczędnościowym z 4 proc. netto do 3,5 proc. netto. Jednocześnie zamieścił specjalny formularz wniosku dla tych klientów, którzy chcieliby utrzymać 4 proc. W ten sposób osoby, które z uwagi na obniżkę oprocentowania chciałyby przejść do konkurencji, miały alternatywę w postaci złożenia „wniosku o wyższe oprocentowanie”. To tylko przykład trików, do których uciekają się czasem banki oferujące usługi online. Internetowe czy nie, wciąż są bankami i przede wszystkim chcą zarabiać dla siebie.

Otwórz najlepsze konto bankowe za 0 zł!