W niniejszym opracowaniu skupimy się na ofercie rachunku bankowego – popularnego „ROR-u”, które w ostatnich miesiącach coraz częściej spełnia też funkcje atrakcyjnie oprocentowanego depozytu.

Jak najwięcej za jak najmniej, czyli konto internetowe

Rozwiązaniem dla osób, które z jednej strony cenią sobie pewność oraz bezpieczeństwo posiadania konta osobistego w banku, z drugiej zaś posiadającymi obawy o to, że opłaty związane z obsługą rachunku będą znaczące (nierzadko sięgające kilkudziesięciu złotych miesięcznie) jest oferta kont internetowych.

To właśnie w przypadku większości kont internetowych nie zapłacisz za:
- prowadzenie konta,
- usługę bankowości elektronicznej,
- przelewy zewnętrzne, zlecenia stałe i polecenia zapłaty,
- korzystanie z karty płatniczej wydawanej do rachunku,
- wypłatę z bankomatów nienależących do sieci Banku lub z nim współpracującej.

Porównaj najlepsze oferty kont internetowych!

Dlaczego właśnie konto internetowe?

Praktycznie nie można dziś nie zauważyć tego, w jak zintensyfikowany sposób banki promują korzyści płynące z posiadania rachunku internetowego. Jest to optymalne rozwiązanie dla obu stron, czyli instytucji finansowej oraz klientów. Dlaczego?

Otóż klient ceni sobie w dużym stopniu to ile zapłaci za realizowane przez siebie transakcje oraz ogólnie pojmowaną obsługę. Bank z kolei jest zainteresowany pozyskaniem grupy klientów, którzy z różnych przyczyn nie staną się typowymi klientami korzystającymi z tzw. „stacjonarnej” bankowości.

Banki zauważyły, że bardzo duża część osób, aktywnych zawodowo, nie ma czasu na wizyty w placówkach. Jest to oczywiście związane z natłokiem obowiązków (praca, dom, dzieci). W związku z tym należy zaproponować im taką usługę, która pozwoli na dokonywanie dużej ilości transakcji bankowych, bez potrzeby wizyty w banku. Takim produktem, dopasowanym do potrzeb nowoczesnego społeczeństwa, jest właśnie konto internetowe.

Za operacje dokonywane samodzielnie (bez angażowania call center), banki w większości przypadków nie naliczają żadnych opłat. Operacje realizowane w placówkach banku bądź poprzez serwis telefoniczny, w przypadku konta internetowego, mogą być nawet wyższe niż w standardowej ofercie ROR.

Konto internetowe za 0zł z oprocentowaniem 5,5%! Sprawdź szczegóły i załóż online!

Najkorzystniejsze konta internetowe

Aktualnie pośród bardzo licznej oferty dostępnych propozycji rachunków najbardziej wyróżniają się:
Konto internetowe dbNET prowadzone przez Deutsche Bank PBC charakteryzujące się gwarancję niezmiennych warunków do końca 2013 roku, bezpłatnym prowadzeniem rachunku, darmowymi wypłatami z bankomatów na całym świecie, brakiem opłaty za realizację przelewów składanych za pośrednictwem Internetu oraz wyższym od standardowego o 0,25pp. oprocentowaniem lokat;
eKonto dostępne w mBanku, gdzie nie pobierane są opłaty za prowadzenie rachunku, darmowe jest również korzystanie z karty debetowej, 0 zł za krajowe przelewy wykonane przez Internet.
Konto z Lwem Direct prowadzone przez ING Bank Śląski, gdzie klient nie zapłaci nic za prowadzenie konta, przelewy przez Internet i telefon oraz wypłaty z bankomatów w Polsce. Jednocześnie za korzystanie z karty debetowej nie zostanie naliczona miesięczna opłata, w sytuacji gdy w ciągu miesiąca za pomocą karty zapłacimy za zakupy na sumę minimum 100 zł;
Konto Inteligo proponowane przez PKO Bank Polski, uległo od połowy maja br. gruntownej przebudowie.
MeritumKonto Zarabiające oferowane przez Meritum Bank, gdzie nie jest pobierana opłata za prowadzenie rachunku, darmowe są wszystkie krajowe przelewy, zaś oprocentowanie wynosi aż 5,5% dla kwot powyżej 10 000 zł!
Konto e-Direct w Volkswagen Bank Direct, gdzie darmowe jest prowadzenie rachunku, niepobierane są opłaty za realizację przelewów przez Internet oraz nic nie zapłacimy za wydanie karty debetowej;

Oprocentowanie 0% na koncie, ale duży procent na…

Pomimo tego, że znakomita większość dostępnych obecnie w ofertach banków propozycji kont internetowych, oferuje oprocentowanie zgromadzonych nań środków na poziomie 0%, istnieje możliwość uzyskania ponadprzeciętnych zysków. Jak? Otóż w zestawie dodawanym, najczęściej bezpłatnie, do kont internetowych jest rachunek oszczędnościowy. Oto jak prezentuje się oferta kont oszczędnościowych poszczególnych banków:

• Dla oferty dbNET oprocentowanie środków na rachunku oszczędnościowym wynosi 4,05% (dla pozostałych klientów jest ono o 0,2pp. Nniższe i wynosi 3,85%);
• Dla oferty eKonta dostępnego w mBanku oprocentowanie środków na rachunku oszczędnościowym wynosi dla kwot do 50 000 zł 3%, powyżej 50 000 do 100 000 zł wynosi 3,2%, zaś dla kwot powyżej 100 000 zł już 3,85% (dla oferty eMax plus).
• Dla oferty Konta z Lwem Direct ING Banku oprocentowanie środków na rachunku oszczędnościowym funkcjonującym pod nazwą OKO wynosi dla kwot poniżej 100 000 zł 3,25%, zaś od 100 000 zł wynosi o 0,25pp. więcej czyli 3,5% - dodatkowo w okresie od 15 czerwca do 15 września br. obowiązuje promocja w ramach której oprocentowanie podwyższone jest o 1,75 pp. (odpowiednio 5% i 5,25%);
• Dla oferty Konta Inteligo oprocentowanie środków na rachunku oszczędnościowym wynosi dla kwot poniżej 10 000 zł 3,5%, od 10 000 do poniżej 20 000 zł wynosi 3,6%, od 20 000 do poniżej 50 000 zł wynosi 3,8%, od 50 000 do poniżej 100 000 zł wynosi 4,2%, od 100 000 do poniżej 200 000zł wynosi 4,3%, od 200 000 zł wynosi 4,5%.
• Dla oferty MeritumKonta Zarabiającego dostępne jest MeritumKonto Silnie Zarabiające, gdzie oprocentowanie już od 1zł wynosi 4,5%, jednak dzięki dziennej kapitalizacji odsetek wynosi ono tyle, co na standardowej lokacie (gdzie konieczne jest odpowiedzenie podatku od zysków kapitałowych) oprocentowanie blisko 5,7%!
• Dla Konta e-Direct oprocentowanie zgromadzonych środków wynosi dla kwot poniżej 25 000 zł 3,95%, od 25 000zł 4,05%, do poniżej 50 000zł o 0,1pp. Więcej, czyli 4,15%, zaś 4,75% dla kwot od 100 000zł!

Zobacz aktualne porównanie i wybierz najlepsze konto oszczędnościowe dla siebie

Idealne dla aktywnych i zabieganych

Propozycja konta internetowego wydaje się nie mieć słabszych stron. Jest ono szczególnie polecane tym osobom, które żyją aktywnie, nie mają czasu ani potrzeby odwiedzać placówek banków, a większość spraw załatwiają sami przez Internet.

Minusem z całą pewnością jest to, że środki zgromadzone na koncie internetowym nie są oprocentowane, jednak nie stanowi to większego problemu, gdyż w pakietach do konta dostępne są rachunki oszczędnościowe, gdzie oprocentowanie wynosi ponad 3%.

Należy jednak uważać z wypłatami z rachunków oszczędnościowych, gdyż zazwyczaj tylko pierwsza jest bezpłatna, a za każdą kolejną przyjdzie nam zapłacić min. 5 zł.

Nazwa bankuING BankMeritum BankDeutsche BankVolkswagen Bank directPKO BPmBank
Nazwa kontaKonto z Lwem DirectMeritumKonto ZarabiającedbNETe-DirectInteligoeKonto
Oprocentowanie konta
przy saldzie 5000 zł
5%*4,50%4,05%3,95%3,50%3%
Opłata za kartę przy
transakcyjności 1000zł/m-c
0 zł0 zł0 zł0 zł0 zł0 zł
*do 15 września 2010r. dla nowych środków oprocentowanie jest podwyższane ze standardowego poziomu 3,35% o 1,75% do poziomu 5%

Marcin Cieszyński