Obniżkę bank tłumaczy dostosowywaniem się do sytuacji w branży. – Niemal wszyscy nasi konkurenci dokonali korekty oprocentowania dużo wcześniej. Nadal jednak proponujemy najwyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego na rynku – mówi Kamil Chudzik z Polbanku.

Rzeczywiście, 5 procent, jakie oferuje bank, na koncie z dzienną kapitalizacją odsetek (jest to porównywalne z oprocentowaniem rzędu 6,2 proc. na zwykłym, opodatkowanym depozycie), to najwyższa stawka, jaką można obecnie dostać. Jednocześnie Polbank rozpoczął telewizyjną akcję reklamową promującą swoje konto z udziałem mistrzyni w narciarstwie biegowym Justyny Kowalczyk. W reklamie nie ma oczywiście informacji, że bank obniżył właśnie stawkę.

– Aby zdobyć depozyty, Polbank musi się reklamować i oferować najwyższe oprocentowanie na rynku, bo jest to grecki bank. Grecja ma bardzo duże problemy finansowe, a depozyty w tej instytucji nie mają gwarancji naszego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, tylko jego greckiego odpowiednika – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Do tej pory jednak wysokie oprocentowanie na koncie było wystarczającym magnesem dla klientów. Konto oszczędnościowe otworzyło w nim pół miliona osób. – Nie obawiamy się odpływu klientów po obniżce oprocentowania – mówi Kamil Chudzik.

Zwłaszcza że oprocentowanie oferowane przez konkurencję jest co najmniej o 0,5 pkt proc. niższe. Meritum i Getin Noble Bank, które także mają stosunkowo wysokie oprocentowanie, proponują na swoich kontach z dzienną kapitalizacją 4,5 proc. (oprocentowanie porównywalne z depozytem na 5,5 proc. do opodatkowania). W sumie na 10 kont oszczędnościowych z najwyższymi odsetkami na rynku aż 7 to konta z dzienną kapitalizacją odsetek.

– Sądzę, że jest kwestią czasu, by kolejne banki zaczęły wprowadzać depozyty z dzienną kapitalizacją, które umożliwią uniknięcie podatku. Jest to dla klientów coraz ważniejszy czynnik w sytuacji, gdy średnie oprocentowanie spada – mówi Jarosław Sadowski.

Tymi obniżkami banki się jednak nie chwalą i nawet pośrednicy finansowi zauważają je często dopiero w momencie, gdy porównują oprocentowanie oferowane w kolejnych miesiącach. Od początku wakacji niższe oprocentowanie na kontach oszczędnościowych wprowadziły DnB Nord, Eurobank i Getin Noble Bank. Obniżki wyniosły 0,2 – 0,3 pkt proc.