Nie raz i nie dwa polecaliśmy naszym czytelnikom konta internetowe jako najlepszą alternatywę dla droższych rodzajów rachunków osobistych. A jak przedstawiają się możliwości kont online w przypadku wyjazdów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych?

Przede wszystkim – rachunki internetowe w większości proponują swoim właścicielom darmowe przelewy oraz darmowe bankomaty na terenie kraju. Są jednak również chlubne wyjątki, gdzie wypłacając gotówkę za granicą nie zapłacimy od tej operacji prowizji. Czy zatem warto brać ze sobą gotówkę, której może nas ktoś nieuczciwie pozbawić?

Urlop w kraju

Bardzo dobrze sprawdzają się w tym przypadku rachunki oferujące nam bezprowizyjnie wszystkie bankomaty, w dowolnej sieci. I tak bezwarunkowo możemy wypłacać gotówkę między innymi posiadając rachunek dbNET (Deutsche Bank), Konto Direct (ING Bank Śląski), Sezam Direct (Bank BPH), Nordea Spektrum (Nordea Bank). Podobnie sytuacja wygląda również w Alior Banku (Konto osobiste).

Reklama

Za niewielką opłatą 5 zł miesięcznie możemy aktywować usługę „Wszystkie bankomaty za darmo” w mBanku, wówczas również wypłacając gotówkę z wszystkich bankomatów w kraju nie zapłacimy ani grosza prowizji.

Najlepsze konto internetowe za 0 zł Sprawdź dlaczego i otwórz online

Reklama

Posiadacze kont e-direct (Volkswagen Bank) i MeritumKonta Zarabiającego (Meritum Bank) wypłaty z bankomatów w kraju mają za darmo, pod warunkiem wybrania kwoty powyżej 200 zł (Meritum) i 400 zł (Volkswagen).

Do końca września darmowe bankomaty zapewnia także Konto24 (BZ WBK).

Wyjazd za granicę – nie zapłacisz prowizji za bankomaty

Miłą niespodzianką jest rosnąca od kilku miesięcy ilość kont internetowych, w których nie jest pobierana prowizja za wypłatę gotówki za granicą – taką ofertę przedstawiają dbNET, a do końca września także Konto24. Również właściciele Konta osobistego Alior Banku nie zapłacą żadnej prowizji za pobranie gotówki z bankomatu za granicą.

Bezpłatne przelewy, prowadzenie i 0 zł za wypłatę ze wszystkich bankomatów w całej Polsce!

W mBanku sytuacja wygląda nieco inaczej – wprawdzie nie jest pobierana opłata za samą wypłatę, jednak pobierając gotówkę w obcej walucie musimy się liczyć z prowizją za przewalutowanie w wysokości 2%.

Porównanie wybranych kont internetowych
Nazwa Banku Nazwa Konta Wypłaty z bankomatu obcego Wypłaty z bankomatu za granicą
Bank BGŻ* Plan Internetowy* 0 zł 3%, min. 8 zł
Bank BPH Sezam Direct 0 zł 2,5%, min. 12 zł
Deutsche Bank dbNET 0 zł 0 zł
ING Bank Śląski Konto Direct 0 zł 3% kwoty wypłaty
mBank** eKONTO** 0 zł 0 zł, 2% za przewalutowanie
Meritum Bank MeritumKonto Zarabiające 2 zł*** 2 zł***
Millennium Bank Konto Internetowe 5 zł 2,5%, min. 9 zł
Nordea Bank Nordea Spektrum 0 zł 3% min. 15 zł
Pekao SA Eurokonto Net 4%, min. 6 zł 4%, min. 10 zł
Volkswagen Bank e-direct 1,50 zł**** 10
* możliwość korzystania z bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów krajowych za 2 zł miesięcznie ** możliwość korzystania z bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów krajowych za 5 zł miesięcznie *** opłata pobierana w przypadku, gdy kwota wypłaty jest niższa niż 200 zł **** opłata pobierana w przypadku, gdy kwota wypłaty jest niższa niż 400 zł

Jeśli masz już konto…

Co zrobić w sytuacji, kiedy posiadamy już rachunek internetowy, a wyjeżdżamy za granicę? To proste. Należy zorientować się, czy w miejscu, do którego się wybieramy, nasz bank ma swoje bankomaty. Wyjaśnimy to na przykładzie.

3x0 zł Internetowi nie płacą, bo wszystko robią sami – sprawdź szczegóły

Załóżmy, że klient posiada konto Nordea Spektrum w banku Nordea. Grupa Nordea działa na terenie Europy Północnej, czyli posiada placówki w Danii, Norwegii, Finlandii, Litwie, Łotwie, Szwecji i Norwegii. Jeżeli spotkamy tam charakterystyczne logo żagla na bankomacie, wówczas możemy spokojnie wybrać z niego gotówkę – wypłata będzie bezprowizyjna.

Podobnie sytuacja ma się z wieloma innymi kontami. Na przykład Eurokonto Net banku Pekao SA daje nam możliwość bezprowizyjnych wypłat z bankomatów grupy UniCredit (właściciela Pekao SA) za granicą.

Kartą bezpieczniej

Propozycja warta jest rozważenia, ze względu na ryzyko, jakie niesie ze sobą wożenie większej ilości gotówki oraz nieprzewidziane sytuacje, w których skończyć nam się mogą pieniądze. Ponieważ większość banków oferujących konta internetowe jest częścią międzynarodowych korporacji lub oferuje konta internetowe z możliwością wypłat ze wszystkich bankomatów za darmo za granicą, dobrze będzie zastanowić się i zaplanować swój wyjazd tak, aby móc wybrać gotówkę po prostu na miejscu.

Porównaj wszystkie Konta Osobiste w 1 miejscu. Zobacz ile Zyskasz!

Marcin Cieszyński