Resort skarbu podpisał z firmą Mobilis z Warszawy umowę prywatyzacyjną ws. 6 mazowieckich PKS-ów na ponad 77 mln zł - poinformowało ministerstwo. Spółka stała się właścicielem PKS-ów w Ciechanowie, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Płocku, Przasnyszu i Ostrołęce.

Resort skarbu podkreślił w piątkowym komunikacie, że do najważniejszych postanowień umowy należą zobowiązania inwestycyjne firmy Mobilis na blisko 100 mln zł. "Dzięki nim mazowieckie PKS-y będą mogły liczyć na modernizację taboru i infrastruktury, w tym dostosowanie floty do unijnych standardów ekologicznych" - zaznaczyło ministerstwo.

Dodało, że transakcja ta oznacza dla mazowieckich PKS-ów "znacząco większe bezpieczeństwo działalności oraz możliwości rozwoju na coraz bardziej konkurencyjnym rynku usług transportowych".

"Od początku trwania procesu prywatyzacji priorytetem MSP, jak i inwestora, było zabezpieczenie socjalne blisko dwóch tysięcy pracowników wszystkich spółek PKS. W tym celu podpisano pakiet socjalny. Zawarto w nim 5-letnie gwarancje zatrudnienia, zobowiązanie wypłaty 12-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze w sytuacji, kiedy w okresie trwania gwarancji zatrudnienia pracownik zostanie zwolniony. W przypadku zwolnienia za porozumieniem stron zapewniono prawo do 8-miesięcznej odprawy oraz przekwalifikowanie na koszt spółki" - napisano w komunikacie.

"Firma Mobilis podjęła również obowiązek informowania załogi o wszelkich podejmowanych działaniach, które z punktu widzenia zatrudnionych i spółki będą decyzjami o znaczeniu strategicznym" - dodano.

W opinii wiceministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego "pakiet socjalny oraz zobowiązania inwestycyjne firmy Mobilis sp. z.o.o są sukcesem prywatyzacji mazowieckich PKS-ów i realnym gwarantem ich szybkiego rozwoju".