Minister Skarbu Państwa podpisał umowę sprzedaży 85 proc. akcji należących do Skarbu Państwa w spółce Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Olsztynie - spółce Ratail Provider. Nabywca zapłacił za akcje 12,3 mln zł - poinformowało ministerstwo.

Negocjacje z Retail Provider budziły obawy pracowników firmy - na konferencji prasowej kilka dni temu informowali oni, że spółka ta ma doświadczenie deweloperskie, a nie w przewozach ludzi i sugerowali, że inwestorowi może chodzić wyłącznie o grunty PKS-u, nie zaś o jej zasadniczą działalność.

MSP poinformowało we wtorek, że inwestor m.in. zobowiązał się "do bezterminowego utrzymania funkcji dworcowych w Olsztynie zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także do kontynuowania działalności gospodarczej spółki w zakresie transportu pasażerskiego".

"Inwestor zobowiązał się również, iż do 30 czerwca 2013 r. zrealizuje w spółce inwestycje na kwotę co najmniej 1 mln zł oraz do nieobniżenia kapitału zakładowego, ani niesprzedawania akcji spółki. Inwestor podpisał również z przedstawicielami pracowników Pakiet Socjalny, zawierający m.in. gwarancje utrzymania zatrudnienia przez co najmniej 36 miesięcy" - podał resort. W komunikacie dodano, że pozostałe akcje olsztyńskiego PKS-u należące do Skarbu Państwa zostaną udostępnione uprawnionym pracownikom.

Spółka Retail Provider poinformowała z kolei, że w dniu nabycia akcji powołano nowego prezesa - dotychczasowy ma być członkiem zarządu PKS-u, "tak, aby zapewnić kontynuację rozpoczętych już procesów restrukturyzacyjnych".

W olsztyńskim PKS pracuje ok. 170 osób.