Koniec darmowego czytania gazet

autor: Michał Fura15.06.2010, 03:00; Aktualizacja: 17.08.2010, 12:24

Branża wydawnicza na całym świecie i w Polsce testuje iPada i szuka skutecznych sposobów na sprzedaż swoich treści czytelnikom w cyfrowym świecie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (16)

  • b(2010-06-20 23:18) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro Prawna wypina się na swoich czytelników to nie pozostaje nam nic innego jak odpłacić się tym samym.

    Odpowiedz
  • tak i siak(2010-06-20 19:02) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdury. Najciekawsze w tym całym gazecianym badziewiu są komentarze czytelników. Wszystkie media opierają się na plotkarstwie i wprowadzaniu zadymy dla zamydlenia oczu istniejącymi problemami, z którymi nie radzą sobie rządzący. Nie ma obowiązku czytania: co, kto, komu i za ile, bo to mało interesujące. Poza tym reklamy są tak wpieniające, że szkoda gadać.

    Odpowiedz
  • gawka(2010-06-20 06:01) Zgłoś naruszenie 00

    Kilka polskich periodyków stosuje metodę odpłatnego udostępniania treści artykułów. Tylko dla przykładu wymienię dwa: Wprost, Polityka.
    Redakcje powinny ujawnić publicznie efekty ekonomiczne takiej polityki. Z badań socjologicznych, których wyniki przeglądałem, wynika całkiem odwrotny skutek od zamierzonego. Może stąd trudności finansowe?
    Istnieje kilka znakomitych przykładów (vide: Java, Bruce Eckel), świadczących o tym, że publikacja internetowa, znakomicie wspiera sprzedaż wersji drukowanych.

    Odpowiedz
  • Jacek(2010-06-17 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    do Arka...e gazety w wiekszosci sa drozsze jak jej papierowe wydanie np.Gazeta Gostyńska kosztuje 2,50 zl w sklepie, a jak chcesz ja przeczytac w internecie to musisz kupic kod za prawie 6 zl ,smieszne prawda.Za darmo mozesz czytac gazety archiwalne.

    Odpowiedz
  • shr(2010-06-16 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    "Z artykulu wynika, ze koszty poniesione przez wydawce na wydanie internetowe sa wieksze niz w wersji papierowej"

    Mało wiarygodne.
    Przecież wszystkie materiały przed wydrukowaniem są w komputerze. Wystarczy więc zrobić niemal copy&paste do szablonu WWW i już jest wydanie internetowe. JAKIM CUDEM koszty wydania internetowego mogą być większe?
    Bo nie wierzę, żeby opłata za serwer czy domenę przewyższała koszty produkcji wydania papierowego.

    Odpowiedz
  • shr(2010-06-16 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    "Chociaż wydawca nie ponosi już kosztów druku i transportu, dostęp do czasopisma na iPadzie bywa droższy niż w kiosku czy internetowym sklepie Amazon."

    Chyba was porąbało. Koszt artykułów to 1/10 nośnika materialnego, jego dystrybucji, drukowania itp. Rozumiem, że gazeta chce zarobić, ale NIE DAM WIĘCEJ za elektroniczny niż 20% ceny papierowej gazety.
    Wolę nie czytać. Na zbyt drogich cenach zyska radio, telewizja i piraci.

    Odpowiedz
  • XFX(2010-06-16 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    Daliście coś za darmo i zepsuliście sobie rynek. Kto teraz będzie płacił za coś co uznał już za darmowe? Po prostu horda przerzuci się na szmatławce w rodzaju WP, Interia itd.

    Odpowiedz
  • ona(2010-06-15 17:58) Zgłoś naruszenie 00

    Prawda jest taka, ze jak internetowe wydanie gazety stanie sie odplatne, to rzesza ludzi powroci do tradycyjnego wydania i zakupi jest w kiosku. Z artykulu wynika, ze koszty poniesione przez wydawce na wydanie internetowe sa wieksze niz w wersji papierowej. Zapowiada sie wiec strata. Skad taki wniosek? Juz teraz ludzie omijaja strony , na ktorych dostep do pewnych tresci jest odplatny.

    Odpowiedz
  • per(2010-06-15 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    Paranoja gazetowcy!!!

    Odpowiedz
  • Arek(2010-06-15 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Stare polskie przysłowie mówi chciwy 2 razy płaci.Wątpię aby zyski przełożyły się na jakieś realne wartości.Po prostu gazety jak Prawna czy Rzp zamkną przed sobą spory fragment opinii publicznej.Jeśli miałbym płacić za coś w internecie wolałbym kupić nieco droższą gazetę w kiosku,przynajmniej mój kotek miałby w co robić.

    Odpowiedz
  • ur1952(2010-06-15 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    Przeżyjemy nie czytając prawnej.

    Odpowiedz
  • n(2010-06-15 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe ile taki abonament kosztowalby w zamian za korzystanie ze stron internetowych prasy w wydaniu internetowym.

    Odpowiedz
  • open(2010-06-15 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    Nie będę tego wcale żałował nic a nic. Gdyby jeszcze było coś wartościowego, ale papki medialnej nie kupuję.

    Odpowiedz
  • Samson III(2010-06-15 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram przedmówców.A na dodatek w czołówce tych niekorzystnych zmian są, w mojej ocenie, jedynie wolne media, czyli gazety ogólnotematyczne takie jak Gazeta Prawna (tu mam ostatnio wątpliwości - cenzurowanie komentarzy), a zwłaszcza Rzeczpospolita.Artykuły w tych gazetach niosą nieocenioną pomoc, zwłaszcza prawną,dla tych, których nie stać na prawnika i NIE MAJĄ NA TO CZASU !!!. Chcecie pozbawić tych ludzi jakiejkolwiek pomocy? Przecież widać, co się dzieje w środowisku prawniczym, które przez długi jeszcze czas, będzie trzymać kurczowo monopol i zaporowe ceny, na usługi prawne.Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, w innych państwach europejskich.Taka jest moja ocena.ZA WCZEŚNIE, Z TYCH WŁAŚNIE WZGLĘDÓW !!!

    Odpowiedz
  • zsieciowany(2010-06-15 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Dinozaury takie jak Murdoch muszą chyba wymrzeć, bo nie chcą się zmienić i zaadoptować do warunków na rynku. Jeżeli mam zapłacić za wirtualną gazetę, to wolę iść do innego serwisu, gdzie dostanę praktycznie to samo, ale za darmo.

    Odpowiedz
  • Rozsądek(2010-06-15 08:06) Zgłoś naruszenie 00