W kwietniu i w maju spadła liczba osób, które przy zmianie konta korzystają z ułatwień wprowadzonych przez Związek Banków Polskich.
W maju liczba wniosków realizowanych przez banki w ramach zaleceń ZBP wyniosła 1261 – wynika z danych, do których dotarł „DGP”. Oznacza to, że była ona niższa niż w kwietniu, kiedy to 1442 klientów postanowiło zmienić rachunek, przerzucając na bank formalności związane z tym procesem. Wyniki dwóch ostatnich miesięcy były wyraźnie słabsze niż najlepszego do tej pory marca, kiedy to przez system Ognivo, przez który banki wymieniają informacje o osobach chcących zmienić konto, przeszło 1889 wniosków.
Dzięki zaleceniom Związku Banków Polskich instytucje biorą na siebie załatwienie formalności związanych ze zmianą konta. Klient podpisuje pełnomocnictwo dla nowego banku, który pilotuje sprawę przeniesienia ROR-u. Cały proces, według zaleceń ZBP, nie powinien trwać dłużej niż tydzień.
Zdaniem bankowców liczba osób zmieniających konta sięga 10 – 20 tysięcy miesięcznie. To oznacza, że Polacy wolą samodzielnie załatwiać formalności, niż powierzyć ich dopełnienie bankom.
qk