"Zmieniła się sytuacja międzynarodowa, ale jeśli chodzi o wolę rządu, to ona się nie zmieniła. Tak więc lata 2014-2015 jako termin wejścia do strefy euro pozostają aktualne" - powiedział Radziwiłł dziennikarzom.

Wiceminister przypomniał jednak, że na rynkach panuje obecnie duża zmienność i nie wiadomo, jak będzie przyszłość strefy euro nie tylko w dłuższej perspektywie, ale nawet w najbliższych tygodniach.

"To jednak nie zmniejsza naszej ambicji i naszej chęci przyjęcia euro" - podkreślił Radziwiłł.

W grudniu ub.r. premier Donald Tusk zapowiedział, że w 2015 r. Polska będzie spełniała kryteria z Maastricht i będzie gotowa do wejścia do strefy euro. Jednak - jak podkreślał - decyzja, czy wówczas euro przyjmiemy zależeć będzie od wspólnej decyzji Polski i partnerów ze strefy euro. Później w podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele resortu finansów, którzy zastrzegali jednak zawsze, że "przyjęcie euro przez Polskę w roku 2015 jest nadal realne, ale data ta nie jest oficjalnym celem rządu". Ostatnio Tusk powiedział, że obecnie rząd musi przede wszystkim chronić Polskę przed skutkami greckiego kryzysu, "a do tematu euro wrócimy".