Podczas dzisiejszego spotkania w głównej siedzibie firmy w Lubiniu udziałowcy spółki głosowali za wpłatą 3 zł na akcję z zysku za 2009 roku, zgodnie z sugestiami zarządu z 15 kwietnia. Ta decyzja to „wielka nowość’ dla spółki, powiedział reporterom prezes Herbert Wirth.

W sumie z zeszłorocznego zysku w kwocie 2,54 mld zł KGHM przeznaczy na dywidendę 600 mln zł, czyli o 74 proc. mniej niż w roku ubiegłym, gdyż na tegoroczne inwestycje koncern potrzebuje 3,3 mld zł.

Poczynając od 2005 roku dywidenda KGHM za każdym razem była w konsekwencji wyższa od początkowych propozycji kierownictwa firmy, bowiem kolejne rządy poszukiwały coraz większych środków na sfinansowanie deficytu budżetowego.

Notowania akcji KGM spadły o 2,97 proc. do 97,65 zł po godz. 15- tej, powiększając straty sprzed głosowania i pozostając w tyle za podstawowym indeksem warszawskiej giełdy WIG 20, który zyskiwał o tej porze 0,26 proc.

Dywidenda zostanie wypłacona 8 lipca inwestorom, którzy posiadali akcje do 17 czerwca. Niższe wypłaty miały miejsce w 2005 roku, kiedy z zysku za rok poprzedni udziałowcy otrzymali jedynie 2 zł z każdej akcji.

KGHM zamierza w tym roku wydać 1,64 mld zł na akwizycje, w tym 40 mln dolarów za złoża w Kanadzie, co będzie pierwszą tego typu inwestycją firmy poza Polską od 1996 roku. Koncern planuje również zbudować w Polsce elektrownię węglową o mocy 910 megawatów.