Dziś dowiemy się, jakim powodzeniem wśród drobnych inwestorów cieszyły się akcje PZU. Do wczoraj, do północy mogli oni zapisywać się na papiery ubezpieczyciela.
Rzutem na taśmę resort skarbu starał się wczoraj zachęcić jak największą liczbę inwestorów indywidualnych do zakupu akcji PZU. Najpierw Aleksander Grad, minister skarbu, poinformował, że przedłuża zapisy na walory ubezpieczyciela do godz. 20 w punktach obsługi klienta biur maklerskich oraz do północy przez internet. Miało to umożliwić wszystkim chętnym zakup papierów PZU.
– Nie chcemy, by ktoś odszedł z kwitkiem tylko dlatego, że do godziny 16.00 nie uda mu się zapisać na akcje – tłumaczył minister skarbu.
To nie był jednak koniec. Ministerstwo podjęło wreszcie ostateczną decyzję o dołożeniu do oferty 5 proc. akcji PZU.
– Widzimy olbrzymie zainteresowanie ze strony inwestorów i dlatego zdecydowaliśmy się sprzedać ten pakietu – mówił Aleksander Grad.
Jego zdaniem zwiększenie o 4,3 mln sztuk liczby akcji w ofercie ma obniżyć spodziewaną skalę redukcji. Dzięki temu zwiększy się pula papierów, która trafi do drobnych graczy. Mają oni zagwarantowane 30 proc. sprzedawanych akcji ubezpieczyciela. Licząc dodatkowy pakiet MSP, będą mogli maksymalnie objąć 7,7 mln walorów.
O dużym zainteresowaniu inwestorów świadczy liczba nowych rachunków, które założyli od startu zapisów na PZU. W trzech największych (pod względem ilości prowadzonych kont) domach maklerskich – DI BRE, CDM Pekao i DM Pekao – od 20 kwietnia otworzono ich 33 tys. Za ich pośrednictwem można maksymalnie nabyć prawie 1 mln akcji towarzystwa. Do tego należy doliczyć inwestorów, którzy także zapisali się na akcje PZU, a mieli już wcześniej kontakt z giełdą.
– Kolejka chętnych ustawiała się już od poniedziałku – mówi nam Roland Paszkiewicz z CDM Pekao.
Informacji o nowo utworzonych rachunkach nie podaje DM PKO BP. Tymczasem przyjmował on zapisy od pracowników i agentów PZU – grupy, która jest uprawniona do zakupu pakietu 50 akcji, a więc większego od standardowego. Według Aleksandra Grada, popyt z ich strony był jednak mniejszy od oczekiwań.
Dziś MSP poinformuje, ilu drobnych graczy ustawiło się w kolejce po papiery największego polskiego ubezpieczyciela. Zgodnie z harmonogramem oferty publicznej, ma zostać także podana cena sprzedaży akcji PZU.