Ponad 250 tys. Polaków zapisało się na akcje PZU - poinformował w czwartek minister skarbu Aleksander Grad. Nie będzie redukcji zapisów w transzy indywidualnej. Debiut największego polskiego ubezpieczyciela zaplanowano na 12,13 lub 14 maja.

"Padł nowy rekord rynków kapitałowych Polski. Na akcje PZU zapisało się ponad 250 tysięcy inwestorów" - powiedział Grad podczas konferencji prasowej. Dodał, że inwestorzy indywidualni zainwestowali w akcje PZU ponad 2 mld zł.

"Odpowiedź naszych obywateli na ofertę PZU jest nieprawdopodobna. W miejsce Eureko do spółki wchodzi akcjonariat obywatelski, to jest ten model, na którym mi najbardziej zależało. Wszystkie założenia - że nie ma lewarów, nie ma kolejek, liczba zapisów i ilość akcji - zostały idealnie zrealizowane. Decyzja, żeby zwiększyć pulę dla inwestorów indywidualnych do ponad 7 mln akcji, była słuszna" - podkreślił szef resortu skarbu.

Zapowiedział, że akcje PZU nieobjęte przez inwestorów indywidualnych trafią do transzy instytucji. "Ponad 7 mln akcji to będzie pula dla inwestorów indywidualnych, a akcje nieobjęte (z puli 7,746 mln) zostaną przesunięte do transzy inwestorów instytucjonalnych" - powiedział minister skarbu.

Grad powiedział, że budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych (deklaracje zainteresowania akcjami PZU) zakończy się nadsubskrypcją.

Źródło zbliżone do transakcji w czwartek wieczorem poinformowało, że nadsubskrypcja w transzy inwestorów instytucjonalnych jest ponadsiedmiokrotna.

Minister poinformował, że cena sprzedaży w transzy inwestorów indywidualnych będzie równa cenie maksymalnej i sięgnie 312,5 zł. Inwestorzy ci zapisywali się średnio na 28 akcji, a maksymalnie można było objąć 30 walorów. Termin zakupu akcji PZU w tej transzy minął w środę.

PZU ma zadebiutować na giełdzie ok. 14 maja

W piątek resort poda cenę akcji dla inwestorów instytucjonalnych. Przedział cenowy w transzy dla instytucji wynosi 283,50 zł - 312,50 zł. "Cena sprzedaży dla instytucji teoretycznie może być wyższa od ceny z przedziału" - powiedział minister skarbu.

Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych ma potrwać do czwartku, a zapisy na akcje od 30 kwietnia do 5 maja.

Grad poinformował, że w przyszłym tygodniu resort skarbu powinien poinformować o terminie debiutu PZU na giełdzie. "7 lub 8 maja zdecydujemy o tym, kiedy będzie debiut PZU. Nastąpi on 12, 13 lub 14 maja" - powiedział.

Prezes PZU Andrzej Klesyk mówił w czwartek o możliwości zmiany polityki dywidendowej spółki po ofercie publicznej. "Po IPO będziemy musieli siąść z Radą Nadzorczą, a potem z akcjonariuszami spółki na WZA i być może zaproponować inną politykę dywidendową" - powiedział.

PZU podawało w prospekcie, że będzie przeznaczało na dywidendę nie mniej niż 25 proc. i nie więcej niż 45 proc. skonsolidowanego zysku netto.

Na pytanie, czy polityka dywidendowa PZU zostałaby zmieniona w dół, szef PZU odpowiedział: "Niedobrze byłoby zmieniać politykę dywidendową w dół w momencie, gdy spółka generuje tak dużo gotówki i kapitału. Wydaje mi się, że oczekiwania rynku są wręcz przeciwne, że spółka powinna wypłacać więcej".

Klesyk poinformował, że zarząd będzie chciał przedstawić akcjonariuszom ewentualne plany nowej polityki dywidendowej, jednak nie stanie się to na tegorocznym, czerwcowym WZA, a na przyszłorocznym, także poświęconym m.in. zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.

W ramach oferty PZU, Kappa S.A. (spółka celowa należąca do Eureko oraz Skarbu Państwa, utworzona na potrzeby oferty) oferuje akcje stanowiące 14,9 proc. kapitału zakładowego PZU, a Eureko walory stanowiące 10 proc. kapitału zakładowego spółki. Dodatkowo Skarb Państwa oferuje papiery reprezentujące do 5 proc. kapitału zakładowego PZU. W sumie oferta obejmuje do 29,9 proc. akcji (do 25 mln 819 tys. 337 akcji).