Holenderski koncern Eureko zwiększył liczbę akcji PZU oferowanych w pierwotnej ofercie publicznej polskiego ubezpieczyciela o 2,59 mln szt. (3% kapitału), czyli wszystkich tzw. dodatkowych akcji. Z tego max. 1,745 mln akcji powiększy transzę dla inwestorów indywidualnych i osób uprawnionych, która początkowo miała opiewać na 6,00 mln walorów, wynika z aneksu do prospektu emisyjnego, opublikowanego przez PZU w poniedziałek.

PZU podało też w poniedziałkowym aneksie, że cena maksymalna w ofercie wyniesie 312,50 zł. Oznacza to, że wartość IPO tej spółki wyniesie ok. 8.068 mln zł brutto.

"Zgodnie z prospektem, w dniu 15 kwietnia 2010 roku Eureko podjęło decyzję o zaoferowaniu dodatkowo w ofercie 2.590.569 akcji sprzedawanych stanowiących 3% kapitału zakładowego spółki" - głosi aneks.

"Ustalona cena jest optymalna z punktu widzenia MSP i rynków kapitałowych. To wynik sukcesu negocjacyjnego MSP. Dodatkowe akcje Eureko oznaczają jeszcze bardziej jednoznaczne zmniejszenie udziału Eureko w PZU (poniżej 13%) i jeszcze większą ofertę dla inwestorów indywidualnych" - powiedział minister skarbu Aleksander Grad, cytowany w odrębnym komunikacie resortu.

Reklama

Obecnie, w ramach oferty, Kappa oferuje akcje stanowiące 14,9%, a Eureko akcje stanowiące 10% kapitału zakładowego PZU. Dodatkowo, Skarb Państwa może zaoferować akcje reprezentujące do 5% kapitału zakładowego PZU.

"Możliwość zwiększenia liczby akcji, która może zostać przydzielona inwestorom indywidualnym maksymalnie do 7.745.801 akcji, o której mowa powyżej, oznacza faktycznie tylko możliwość zwiększenia liczby akcji przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych, z uwagi na fakt, iż w ręce osób uprawnionych trafić może, tak jak do tej pory, do 1.413.650 akcji, co wynika z iloczynu 28.273 osób uprawnionych i liczby 50 akcji, na które maksymalnie może złożyć zapis jedna osoba uprawniona" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP).

Zapisy na akcje PZU w transzy inwestorów detalicznych w ofercie rozpoczną się we wtorek, 20 kwietnia. W dniach 20-28 kwietnia odbędą się zapisy na akcje wśród inwestorów indywidualnych, na okres 20-26 kwietnia zaplanowano zapisy wśród osób uprawnionych. Osoby uprawnione to m.in. agenci PZU, pracownicy spółek z grupy, którzy nie byli uprawnienie do objęcia akcji bezpłatnych.

W poniedziałek zarząd PZU rozpoczął budowę księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, która potrwa do 29 kwietnia. W planach jest 555 spotkań na trzech kontynentach. Po zakończeniu book-buildingu, 29 kwietnia, zostanie ogłoszona ostateczna cena oferty i zostanie dokonany podział oferowanych akcji na transze.

W dniach 30 kwietnia - 5 maja odbędą się zapisy wśród inwestorów instytucjonalnych. A na 6 maja zaplanowano ich przydział. Debiut przewidywany jest na 14 maja.