19 lat temu, 16 kwietnia 1991 roku odbyła się pierwsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Handlowano podczas niej akcjami pięciu spółek. Dziś jest ich ponad 500.

GPW informuje w komunikacie, że piątkowa sesja jest 4305. od początku działania GPW. "Obecnie na rynkach prowadzonych przez warszawską giełdę - głównym rynku (akcji i praw pochodnych), NewConnect i rynku obligacji Catalyst notowane są akcje ponad 500 spółek" - napisano.

Poza tym notowania obejmują ponad 400 innych instrumentów finansowych: obligacji, produktów strukturyzowanych, certyfikatów inwestycyjnych, kontraktów terminowych i opcji.

Ze statystyk GPW wynika, że w ostatnim roku na rynkach prowadzonych przez giełdę inwestorzy składali średnio 475 tys. zleceń na sesję (222 tys. przypadało na akcje), a średnia wartość dziennych obrotów wyniosła ponad 4,3 mld zł.

"Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie stwarza warunki pozyskiwania kapitału na rynku publicznym firmom różnej wielkości, branży i historii działania. Na głównym rynku giełdy, wśród 380 firm, są spółki polskie i zagraniczne, których oferty publiczne należały do największych w całej Europie, ale są też mniejsze firmy, dla których giełda otworzyła szansę na szybszy rozwój i szeroką ekspansję" - zapewnia GPW.

Według instytucji, alternatywny system obrotu NewConnect, stworzony z myślą o młodych, innowacyjnych spółkach, jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków w Europie. Obecnie są na nim notowane 124 spółki, w tym dwie zagraniczne. Giełda zapewnia, że ich liczba rośnie w szybkim tempie, podobnie jak wielkość obrotów.

30 września 2009 r. uruchomiono rynek obligacji Catalyst

GPW przypomina, że 30 września 2009 r. uruchomiono rynek obligacji Catalyst, który stanowi nowatorską ofertę warszawskiej giełdy dla firm i samorządów emitujących papiery dłużne.

"Warszawska giełda systematycznie zwiększa przewagę na głównymi konkurentami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej pod względem kapitalizacji notowanych spółek i obrotów. W ostatnich latach warszawska giełda jest w ścisłej czołówce europejskich rynków pod względem liczby debiutów i wartości ofert pierwotnych" - napisano w komunikacie.

W 2009 r. GPW stała się liderem Europy pod względem liczby debiutów

W 2009 roku po raz pierwszy GPW stała się liderem Europy pod względem liczby debiutów. Po pierwszym kwartale 2010 roku jest nadal pierwsza pod względem liczby, a druga pod względem wartości ofert pierwotnych w Europie.

W komunikacie wskazano, że międzynarodowy charakter GPW podkreślają notowane na tym rynku 24 spółki zagraniczne, jej międzynarodowi partnerzy, tzw. zdalni członkowie GPW (19 podmiotów) oraz tzw. WSE IPO Partnerzy (25 zagranicznych firm, które promują na obszarze swojej działalności ideę pozyskania kapitału na polskim rynku).

"Więzi operacyjne i kapitałowe z instytucjami zagranicznymi świadczą o atrakcyjności i dojrzałości naszego, nadal młodego rynku kapitałowego" - podkreśla GPW.