"Od 10 lat inwestycje w ochronie środowiska w Polsce budują polskie firmy. Czasem to ich technologie, czasem kompletują je ze światowych rozwiązań. Chciałbym, żeby te projekty mogły rozwijać również na świecie, np. w krajach rozwijających się" - powiedział Nowicki.

Jest to już druga edycja projektu - został on zainaugurowany podczas konferencji klimatycznej w Poznaniu w grudniu 2008 r. B. minister podkreślił, że w pierwszej edycji akceleratora pojawiło się bardzo wiele małych i średnich firm mających swoje produkty - często zatrudniających do 50 pracowników. "Takie firmy samotnie nie mają szans na promocję na rynkach zachodnich. Trzeba im w tym pomóc" - mówił.

"Akcelerator ma za zadanie nauczyć ich, w jaki sposób mogą promować swój wyrób i w jaki sposób mogą się starać o pieniądze na taką promocję. Zatrudniać będziemy najlepszych polskich doradców finansowych i marketingowych - za darmo dla tych firm. Narodowy Fundusz wyasygnuje odpowiednie kwoty. Same te firmy nie byłyby w stanie zapłacić tym doradcom. Mam nadzieję, że po takim kilkumiesięcznym szkoleniu będą o klasę, o niebo więcej wiedziały, jak poruszać się na tych rynkach" - zaznaczył.

Firmy będą mogły dobrać odpowiednie dla siebie instrumenty wsparcia

Firmy będą mogły dobrać odpowiednie dla siebie instrumenty wsparcia - źródła finansowania i zasady ich uzyskiwania, wsparcie marketingowe przy tworzeniu materiałów promocyjnych i reklamowych oraz wiedzę o rynkach zagranicznych.

Resort chce stworzyć markę GreenEvo, która ma gwarantować wysoką jakość zielonych technologii z Polski. Przez to uczestniczące w projekcie firmy uzyskają większy prestiż i zaufanie na światowym rynku - zakłada ministerstwo. Wsparcie będzie też dotyczyło promowania zielonych technologii z Polski poprzez nasze ambasady i misje handlowe.

Szkolenia będą dotyczyć też ochrony patentowej i ochrony własności przemysłowej oraz technik sprzedaży złożonych rozwiązań technologicznych, przygotowywania biznesplanów, zdobywania środków na rozwój i realizację projektów. Szkolenia będą prowadzone przez ekspertów zewnętrznych oraz doświadczonych pracowników instytucji administracji publicznej.

Oprócz resortu środowiska w projekcie uczestniczą ministerstwa: gospodarki, spraw zagranicznych, nauki i szkolnictwa wyższego oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Urząd Patentowy i Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie finansował projekt. Jeszcze nie wiadomo, jaka to będzie kwota.

Wykaz wszystkich firm i technologii zgłoszonych przez nie do projektu umieszczono w internecie. Firmy startowały w 7 kategoriach: technologie niskoemisyjne, czyste technologie węglowe, rozwiązania organizacyjne lub programistyczne dla oszczędności energii, technologie odnawialnych źródeł energii, technologie wodno-ściekowe, technologie energooszczędne i technologie gospodarki odpadami.